Azap gölü (Söke - Aydın)'nün bazı fiziko - kimyasal parametrelerinin araştırılması
Investigation of some physico-chemical parameters of Azap lake (Söke - Aydın)
  1. Tez No: 564296
  2. Yazar: ASİL KUTLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EKREM MUTLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Yetiştiriciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Bu çalışmada; Aydın İli Söke İlçesinde bulunan Azap Gölü'nün Mart 2017 - Şubat 2018 tarihleri arasında bazı fiziksel ve kimyasal su parametreleri ölçülmüştür. Bu ölçümler, Azap Gölü'nü temsil eden üç istasyonda yapılmıştır. Bu istasyonlar Azap Gölü'ne Yeşilköy Deresi'nin giriş kısmı (gölün güneydoğusu), Azap Gölü Büyük Menderes Nehri bağlantı kanalının göl kısmı (gölün kuzeybatısı) ve gölün orta noktası olarak seçilmiştir. Çalışma süresince, belirlenen bu üç istasyondan ayda bir su numuneleri alınmış ve elde edilen on iki aylık ortalama değerler (genel ortalama, standart sapma, mevsimsel ortalama) incelenmiştir. Bu üç istasyonda alınan su örneklerinde su kalitesini belirlemek amacıyla çözünmüş oksijen (mg/L), tuzluluk(ppt), pH, sıcaklık(°C), elektriksel iletkenlik, fosfat (mg/L), sülfat (mg/L), toplam sertlik (mg/L), toplam alkanite (mg/L), magnezyum (mg/L), kalsiyum (mg/L), nitrit (mg/L), nitrat (mg/L), amonyum azotu (mg/L), demir (mg/L), kurşun (mg/L), bakır (mg/L), kadmiyum (mg/L), nikel (mg/L), çinko (mg/L) olmak üzere 20 adet fiziko-kimyasal parametrenin analizleri yapılmıştır. Elde edilen yıllık ortalama fiziko - kimyasal parametre verileri mevsimler arasında istatistiksel olarak karşılaştırılmış, IV. sınıf kaliteli su kalitesine sahip olduğu tespit edilmiş olup sucul canlıların yaşaması riskli olduğu, su ürünleri yetiştiriciliği için çok uygun olmadığı belirlenmiştir. Ayrıca mevcut su kalitesi durumu bazı sazan gibi sıcak su türlerinin belirli aylarda yetiştiriciliğinin uygun olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, some of the chemical and physical parameters were measured in water samples taken from 3 stations on Azap Lake, which is located within the borders of Söke district of Aydın province, between April 2017 and February 2018. These stations were chosen as the entry of Yeşilköy Creek into Azap Lake (southeast of the lake), the lake portion of Azap Lake - Büyük Menderes River connection channel (northwest of the lake) and the midpoint of the lake. Throughout the study, samples were taken monthly from the sampling stations, and the values (general mean, standard deviation, and seasonal mean) obtained during 12 months were examined. In order to determine the water quality, the samples taken from all three sampling stations were examined in terms of dissolved oxygen (mg/L), salinity (ppt), pH, temperature (°C), electrical conductivity, phosphate (mg/L), sulfate (mg/L), total hardness (mg/L), total alkalinity (mg/L), magnesium (mg/L), calcium (mg/L), nitrite (mg/L), nitrate (mg/L), ammonium salt (mg/L), ferrous (mg/L), lead (mg/L), copper (mg/L), cadmium (mg/L), nickel (mg/L) and zinc (mg/L) (totally 20 parameters). The annual mean physico - chemical parameters data obtained were compared statistically between the seasons. It has been determined that the lake has Class IV water quality and it is risky for aquatic organisms to live, and it is not suitable for aquaculture. In addition, the current water quality status was found to be suitable for certain months of breeding of hot water species such as carp.