Türkiye'de yayılış gösteren Melanopsis (Ferrussac, 1807) cinsinin (Mollusca; Gastropoda: Melanopsidae) morfolojik ve taksonomik özellikleri
Morphological and Taxonomic Features of the genus Melanopsis (Ferrussac, 1807) (Mollusca: Gastropoda: Melanopsidae) spreading in Turkey
- Tez No: 564301
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA EMRE GÜRLEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Bu tez çalışmasında Prosobranchia alt sınıfına ait Melanopsis cinsinin 2 türü olan Melanopsis costata ve Melanopsis praemorsa'nın morfolojik ve taksonomik ilişkileri incelenmiştir. Çalışma materyali Dr. Mustafa Emre GÜRLEK'in şahsi koleksiyonunda bulunan ve 2008-2017 yılları arasında Türkiye'nin Güneydoğu Anadolu Bölgesi, Akdeniz Bölgesi, İç Anadolu Bölgesi ve Ege Bölgesi'nde yapılan arazi çalışmalarını kapsayan örneklerden oluşmaktadır. Melanopsis costata için Adana, Hatay, Mersin, Osmaniye de bulunan 8 istasyondan 86 bireyin ve Melanopsis praemorsa için Balıkesir, Bursa, Sakarya, İzmir, Manisa, Çankırı, Osmaniye, Kahramanmaraş, Adıyaman, Adana, Kilis, Adapazarı, Antalya, Denizli olmak üzere 42 istasyondan toplam 476 bireyin kabuk yüksekliği, kabuk genişliği, ağız yüksekliği, ağız genişliği, vücut helezon yüksekliği ve spir uzunluklarının ölçümleri yapılarak ortalama verilere ulaşılmıştır. Çalışma sonunda Melanopsis costata'ya ait 8 istasyonun 5'inde, Melanopsis praemorsa'ya ait 42 istasyonun 6'sında anlamlı morfometrik farklılıklar ortaya çıkmış ve bu farklılıklar morfolojik karakterlerle karşılaştırılmıştır. İki tür için de toplam 50 istasyonun 36 tanesi ülkemiz Melanopsidae faunası için yeni lokalite kayıtlarıdır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the morphological and taxonomic relationships of Melanopsis costata and Melanopsis praemorsa which are two species of Melanopsis genus belonging to the subclass of Prosobranchia were investigated. Study material was obtained from private collection of the Mustafa Emre GÜRLEK's (Ph.D.) from the Southeastern Anatolia Region, Mediterranean region, Central Anatolia Region and Aegean Region of Turkey which was collected between the years 2008-2017. 86 individuals from 8 stations in Adana, Hatay, Mersin, Osmaniye, for Melanopsis costata, spiral height and spiral length were measured and mean data were obtained for Melanopsis praemorsa for a total of 476 individuals from Balıkesir, Bursa, Sakarya, Izmir, Manisa, Çankiri, Osmaniye, Kahramanmaras, Adiyaman, Adana, Kilis, Adapazari, Antalya, Denizli. At the end of the study, 5 of the 8 stations belonging to Melanopsis costata and 6 of the 42 stations belonging to Melanopsis praemorsa showed significant morphometric differences and these differences were compared with morphological characters. 36 of the 50 stations for the two species are the new localities records for our country Melanopsidae fauna.