Hypericum perforatum ekstraktının nöropati üzerinde koruyucu etkinliğinin araştırılması
Investigation of the protective effect of hypericum perforatum extract on neuropathy
  1. Tez No: 564322
  2. Yazar: AYLİN SARIYILDIZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ERKAN KOZANOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Amaç: Bu çalışma Hypericum Perforatum'un periferik nöropati üzerindeki nöroprotektif, antiinflamatuar ve antinosiseptif etkilerini araştırmayı amaçlamaktadır. Gereç ve Yöntem: Bu çalışmada, 18 Balb/C albino türü fare eşit olarak üç gruba ayrıldı. Birinci grup kontrol grubu olarak belirlendi ve herhangi bir işlem uygulanmadı. İkinci ve üçüncü gruplara parsiyel siyatik sinir ligasyon yöntemiyle nöropati oluşturuldu. Sadece üçüncü grupta yer alan farelere günde 70 mg/kg dozunda Hypericum Perforatum ekstresi gavaj yoluyla on dört gün boyunca verildi. Deney sonunda soğuk plaka testiyle allodini değerlendirildi. Plazma TNF-α, IL-6 seviyesi ve siyatik sinir iNOS, Fosfolipaz A2, COX-2, NFkB, kaspaz-3, Bcl-2, Bax düzeyleri ELISA analizi ile ölçüldü. Bulgular: İkinci grupta, cerrahi sonrası on dördüncü günde soğuk plaka testi ile soğuk allodini saptandı. Üçüncü grupta soğuk plaka latanslarının ikinci gruba göre anlamlı bir şekilde arttığı gözlendi (p0.05). Sonuç: Hypericum Perforatum'un deneysel periferik nöropatik ağrı modelinde allodiniyi azaltarak antinosiseptif etki gösterdiği saptandı. Hypericum Perforatum tedavisinin plazma ve siyatik sinirde oksidatif, inflamatuvar, apoptotik ve sitokin değişikliklerini iyileştirdiği gösterildi. Hypericum Perforatum'un nöroprotektif, antiinflamatuar ve antinosiseptif etkisinin değerlendirildiği ve olumlu sonuçların gözlendiği bu çalışmanın, ileride yapılacak deneysel ve klinik araştırmalara yol göstereceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Aim: This study aims to investigate the neuroprotective, anti-inflammatory and antinociceptive effects of Hypericum Perforatum on neuropathy. Materials and Methods: In the present study, 18 Balb/C albino mice were equally divided into three groups. The first group was determined as the control group and no procedure was performed. Neuropathy was created by partial sciatic nerve ligation method in the second and third groups. Only mice in the third group received Hypericum Perforatum extract at a dose of 70 mg/kg per day for fourteen days by gavage. Allodynia was evaluated by cold plate test at the end of the experiment. Plasma TNF-α, IL-6 levels and sciatic nerve iNOS, Phospholipase A2, COX-2, NFkB, caspase- 3, Bcl-2, Bax levels were measured by ELISA analysis. Results: Cold allodynia was demonstrated by cold plate test on the 14th postoperative day in the second group. Cold plate latencies were significantly increased in the third group compared to the second group (p0.05). Conclusion: Hypericum Perforatum showed an antinociceptive effect by reducing allodynia in experimental peripheral neuropatic pain model. Hypericum Perforatum treatment has been shown to improve oxidative, inflammatory, apoptotic and cytokine changes in plasma and sciatic nerve. This study, in which evaluates the neuroprotective, anti-inflammatory and antinociceptive effects of Hypericum Perforatum and has positive results will guide the future experimental and clinical investigations.