Investigation of the antibacterial and antibiofilm activity of Hypericum perforatum L. extract on bacteria isolated from used cosmetic tools
Kullanılmış kozmetik aletlerden izole edilen bakteriler üzerinde Hypericum perforatum L. ekstraktının antibakteriyel ve antibiyofilm aktivitesinin araştırılması
- Tez No: 968657
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İPEK ADA ALVER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji, Infectious Diseases and Clinical Microbiology
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyomedikal Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Makyaj ürünleri, patojen mikroorganizmalar için elverişli ortam sağlarken, kozmetik araçlarının ortak kullanımı mikrobiyal kontaminasyon riskini artırarak çeşitli enfeksiyonlara neden olabilmektedir. Bu çalışmada, ülkemizde yaygın olarak bulunan Hypericum perforatum L. ekstraktının kozmetik araçlardan izole edilen bakteriler üzerindeki antibakteriyel ve antibiyofilm etkinliği araştırılmıştır. Çalışmada, İstanbul'daki farklı kuaför salonlarından temin edilen 40 kozmetik araç (fondöten süngerleri, allık fırçaları, göz farı fırçaları ve ruj fırçaları) incelenmiştir. Bakterilerin identifikasyonu amacıyla MacConkey, Eosin Metilen Mavisi, Mannitol Salt ve kanlı agar gibi seçici besiyerlerine ekimler yapılmıştır. Bakterilerin CTX (30 µg), GM (10 µg), SP (10 µg), CIP (5 µg), Augmentin (20/10 µg), TE (30 µg), AK (30 µg), CFZ (15 µg) ve KF (30 µg) antibiyotiklerine karşı direnç profilleri Kirby-Bauer disk difüzyon yöntemiyle belirlenmiştir. Ayrıca antibiyotik direnç indeksi (MARI) hesaplanarak antibiyotik direnci değerlendirilmiştir. Bakterilerin biyofilm aktiviteleri kristal viyole boyama yöntemiyle belirlenmiştir. Toplam 40 kozmetik araçtan 31'inde (%77,5) bakteriyel üreme tespit edilmiştir. İzole edilen bakterilerin %32,25'i Gram-pozitif kok, %22,59'u Gram-negatif basil ve %45,16'sı Gram-pozitif basil olarak tanımlanmıştır. Ayrıca, örneklerin 8'inin (%25,80) oxacillin eklenmiş MSA besiyerinde üreme göstermesi ve bu nedenle Methicillin-resistant Staphylococcus aureus (MRSA) şüpheli olarak tespit edilmesi, çalışmanın dikkat çekici bulgularından biridir. Bakterilerin %74,19'u alfa hemoliz aktivitesi göstermiştir. En yüksek antibiyotik direnci CTX (30)'a karşı %41,93 olarak gözlemlenirken, bakteriler CIP (5), TE (30), AK (30) ve CN (10) antibiyotiklerine duyarlı bulunmuştur. Eczaneden temin edilen H. perforatum L. ekstraktı %51,61 antibakteriyel ve %60,23 antibiyofilm aktivite, yerel pazardan alınan ekstrakt ise %35,48 antibakteriyel ve %87,55 antibiyofilm aktivite göstermiştir. Çalışmada, H. perforatum L. ekstraktının antibakteriyel ve antibiyofilm etkinliği vurgulanarak, kozmetik aletlerden kaynaklanan enfeksiyonların önlenmesinde alternatif olarak değerlendirilebileceği ileri sürülmüştür.]
Özet (Çeviri)
Cosmetic products provide an ideal environment for pathogenic microbes, while using shared cosmetic tools elevates the risk of microbial cross-contamination, leading to various infections. This research investigates the antibacterial and antibiofilm potential of Hypericum perforatum L. extract against bacteria isolated from cosmetic tools commonly used in Turkey. In this study, 40 cosmetic tools in total (foundation sponges, blush brushes, eyeshadow brushes, and lipstick brushes) obtained from various beauty salons located in Istanbul were analyzed. For bacterial identification, samples were inoculated onto selective media, including MacConkey, Eosin Methylene Blue, Mannitol Salt, and blood agar. Antibiotic tolerance microbial profiles were established by applying the Kirby-Bauer disk diffusion technique against CTX (30 µg), GM (10 µg), SP (10 µg), CIP (5 µg), Augmentin (20/10 µg), TE (30 µg), AK (30 µg), CFZ (15 µg), and KF (30 µg). Additionally, the multiple antibiotic resistance index (MARI) was calculated to assess antibiotic insensitivity. Bacterial biofilm activity was determined using the crystal violet staining method. Bacterial growth was detected in 31 out of a total of 40 cosmetic tools (77.5%). The isolated bacteria were identified as 32.25% Gram-positive cocci, 22.59% Gram-negative bacilli, and 45.16% Gram-positive bacilli. 25.80% of the bacteria grew on oxacillin-supplemented MSA medium, confirming them as methicillin-resistant Staphylococcus aureus (MRSA). Additionally, 70.97% of bacteria showed alpha hemolysis activity on blood agar. The maximum resistance against antibiotics was detected against CTX (30) at 41.93%, whereas bacteria were found to be susceptible to CIP (5), TE (30), AK (30), and CN (10). Pharmaceutical-grade H. perforatum L. extract exhibited 51.61% antibacterial and 60.23% antibiofilm activity, while the extract obtained from the local market showed 35.48% antibacterial and 87.55% antibiofilm activity. This investigation highlights the effects against bacterial growth and biofilm formation properties of H. perforatum L. extract, suggesting its potential use as an alternative for preventing infections associated with cosmetic tools.]