Faaliyet raporlarının entegre raporlamaya uygunluğu üzerine BİST sürdürülebilirlik endeksi'nde yer alan şirketlerde bir araştırma
A research of the companies included in the BİST sustainability index on the appropriateness of activity reports to integrated reporting
  1. Tez No: 564342
  2. Yazar: GİZEM KAYMAK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MURAT SERÇEMELİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Giresun Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 179
Özet
Entegre raporlama, finansal ve finansal olmayan performansın, geleceğe yönelik beklentilerin ve değer yaratma sürecinin bütüncül bir bakış açısıyla ifade edilmesini sağlayan yeni bir raporlama şeklidir. Hem finansal, hem de finansal olmayan bilgileri içermesi açısından paydaşların ihtiyaçlarına tek bir rapor ile cevap verme imkânı tanır. Geçmiş veriler ve geleceğe yönelik değeri içeren entegre raporlama, işletmelerde şeffaflık ve hesap verilebilirliği arttırmakla beraber sürdürülebilir değer yaratımına katkı sağlamaktadır. Bu çalışmada henüz entegre rapor yayınlamayan şirketlerin faaliyet raporlarının entegre raporlamaya uygunluğunun belirlenmesi amaçlanmıştır. Bu amaç doğrultusunda, BİST Sürdürülebilirlik Endeksi'nde yer alan ve henüz entegre rapor yayınlamayan 41 şirketin faaliyet raporları, Uluslararası Entegre Raporlama Çerçevesi Kılavuz İlkeleri kapsamında içerik analizi yöntemi ile incelenmiştir. Araştırma sonucuna göre, endekste yer alan 38 şirketin entegre raporlama ilkelerine uygun raporlama yaptığı belirlenmiştir. Bu kapsamda Coca Cola İçecek faaliyet raporu entegre raporlamaya uygunluğu en yüksek rapor olarak bulunmuştur. Entegre raporlamaya uygunluğu en düşük olan raporun ise Türk Hava Yolları'na ait olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Integrated Reporting, is a new reporting method that provides a holistic view of financial and non-financial performance, future expectations and the value creation process. It provides the opportunity to respond to the needs of stakeholders with a single report in terms of both financial and non financial information. Integrated reporting, including historical data and future value, enhances transparency and accountability in enterprises and contributes to sustainable value creation. In this study, it is aimed to determine the suitability of the activity report of the companies that have a not yet published an integrated report to the integrated reporting. For the purpose, the activity reports of 41 companies in the BIST Sustainability Index, which have not yet published integrated reports, have been examined by content analysis method within the scope of the international Integrated Reporting Framework Guidelines. According to the result of the research, 38 companies included in the sustainability index are reporting in accordance with integrated reporting principles. In this context, Coca Cola İçecek annual report was found to be the most appropriate report for integrated report. The report, which has the lowest eligibility for integrated reporting, was found to belong to Turkish Airlines.