Dijital bankacılık kanalları kabulünün üniversite öğrencileri açısından incelenmesi
Analysis of digital banking channels acceptance for university students
  1. Tez No: 564344
  2. Yazar: HASAN KÜÇÜKOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET KAMİL KABAKUŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, Banking
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 177
Özet
Teknolojik gelişmeler, her sektörde olduğu gibi bankacılık sektörünü de oldukça yakından etkilemektedir. Dijital bankacılığa geçişle birlikte kullanıcıların aracı olmadan kendi başlarına yapabilecekleri işlem sayısı ve çeşitliliği artmış, bu da dijital bankacılık adaptasyonunun giderek artmasını ve özellikle de üniversite öğrencileri arasında yaygınlaşmasını beraberinde getirmiştir. Bu çalışmada, üniversite öğrencilerinin dijital bankacılık kanalları kullanımını etkileyen olumlu ve olumsuz faktörlerin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Bu kapsamda Atatürk Üniversitesi'nde öğrenim gören 550 kişi üzerinde anket yöntemi ile gerçekleştirilen uygulamada toplanan veriler analiz edilmiş, kullanılan testler ve analizler ile hipotezlerin ve modelin kabul edilebilirliği test edilmiş ve sonuç olarak anlamlı ilişkiler saptanmıştır. Sonuçlara göre, kullanıcıların dijital bankacılık kanalları kabulünde ve bu kanallara yönelik algılarında öznel kural etkisinin algılanan fayda üzerinde anlamlı ve pozitif bir etkisi bulunmasına rağmen algılanan kullanım kolaylığını etkilemediği görülmüştür. Aksine, güven hissinin ise algılanan fayda üzerinde bir etkisi olmamasına karşın algılanan kullanım kolaylığı üzerinde pozitif yönlü bir etki oluşturduğu gözlenmiştir. Kullanıcının sosyal imaj beklentisinin ise hem algılanan fayda hem de algılanan kullanım kolaylığı üzerinde anlamlı bir etkisinin bulunmadığı saptanmıştır. Benzer şekilde algılanan faydanın da kullanıcıda davranışsal niyet oluşmasında etkili olmadığı gözlenirken algılanan kullanım kolaylığının ise algılanan fayda, davranışsal niyet ve gerçekleşen davranış açığa çıkarılmasında anlamlı ve olumlu bir etki oluşturduğu sonucuna varılmıştır. Son olarak kullanıcıda görülen davranışsal niyetin de gerçekleşen davranış açığa çıkmasında olumlu ve anlamlı bir etkisi olduğu gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Technological developments affect the banking sector very close as in all sectors. With the transition to digital banking, the number and variety of transactions that users can perform on their own without any intermediary has increased. This increase has led to an increasing adaptation of digital banking especially among university students. In this study, it was aimed to evaluate the positive and negative factors affecting the use of digital banking channels by university students. In this context, the data collected in the application conducted by questionnaire method to 550 students at Ataturk University have been analyzed. The tests and research methods used and the acceptability of hypotheses and models have been tested and meaningful relations have been determined as a result. According to the results, it has been observed that although subjective rule has a significant and positive effect on perceived usefulness in the acceptance of digital banking channels and perceptions of these channels, it has no effect on perceived ease of use. On the contrary, the feeling of trust had a positive effect on perceived ease of use although had no effect on perceived usefulness. Also, it has been determined that the social image expectation of the user had no significant effect on both perceived usefulness and perceived ease of use. Similarly, the perceived usefulness is not effective in the demonstration of behavioral intention in the user while perceived ease of use each had a positive effect on perceived usefulness, revealing behavioral intention and actual behavior factors. Finally, it has been observed that behavioral intention of the user has a positive and meaningful impact on revealing the behavior.