Katılım bankalarının dijital dağıtım kanalları hizmetlerinin değerlendirilmesi: Üniversite öğrencileri ile bir anket çalışması
Evaluation of participation banks digital distribution channel services: A survey study with university students
- Tez No: 977626
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEYNEB HAFSA ORHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, Banking
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İslam Ekonomisi ve Finansı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası Finans ve Katılım Bankacılığı Bilim Dalı
Özet
Teknolojide her alanda meydana gelen değişim ve gelişmelerin bankacılık sektörüne de yansımasıyla birlikte, geleneksel bankacılık faaliyetlerinin yanında dijital bankacılık faaliyetleri var olmuştur. Bu çalışma bankacılık sisteminde, katılım bankalarının dijital platformlar üzerinden müşterilerine sunmuş oldukları hizmetlerde özellikle üniversite öğrencilerinin bu hizmetleri değerlendirmelerine ilişkin analizleri içermektedir. Teknolojiye bağlı olarak gelişen dijital bankacılık kapsamında, çağdaş bankacılık sisteminde, bankaların dijital platformlar üzerinden müşterilerine sunmuş oldukları hizmet kanalları incelenerek, dijital bankacılık faaliyetlerinin kurum ve müşteriler için avantaj ve dezavantajları ele alınmıştır. Katılım bankacılığında dijitalleşme faaliyetlerini üniversite öğrencilerinin değerlendirmesi amacıyla ele alınan çalışma dâhilinde katılım bankalarının dijital bankacılık hizmetleri detaylı şekilde incelenmiştir. Çeşitli üniversite ve bölümlerden seçilen öğrencilere anket tekniğiyle sorular yöneltilerek elde edilen veriler dâhilinde; öğrencilerin bankacılık işlemlerinde dijital bankacılık kanallarını oldukça sık tercih ettikleri gözlemlenmiştir. Araştırma kapsamında incelenen teorik çerçeve ve ilgili konudan elde edilen sonuçlar analiz edilerek rapor edilmiştir.
Özet (Çeviri)
With the reflection of the changes and developments in every field of technology to the banking sector, digital banking activities have existed alongside traditional banking activities. This study includes analyzes of the services offered by participation banks to their customers through digital platforms in the banking system, and especially the evaluation of these services by university students. Within the scope of digital banking, which develops depending on technology, the service channels that banks offer to their customers through digital platforms in the modern banking system are examined and the advantages and disadvantages of digital banking activities for institutions and customers are discussed. Within the scope of the study aimed at evaluating digitalization activities in participation banking by university students, digital banking services of participation banks were examined in detail. Within the scope of the data obtained by asking questions to students selected from various universities and departments using a survey technique; it was observed that students frequently preferred digital banking channels in their banking transactions. The theoretical framework examined within the scope of the research and the results obtained from the relevant subject were analyzed and reported.