Çeşitli şekillerde dizayn edilen paraketaların av kompozisyonu yönünden karşılaştırılması
  1. Tez No: 56435
  2. Yazar: SEDAT GÖNENER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. OSMAN SAMSUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Avlama ve İşleme Teknolojisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 50
Özet
VI ABSTRAKT Çeşitli Şekillerde Dizayn Edilen Paraketalann Av Kompozisyonu Yönünden Karşılaştırılması Mezgit ve taşlık parça yemleri ile donatılmış haldeki çapraz ve düz kancaların kullanıldığı bu araştırmada dibin hemen üzerinde ve dipten üç metre yukarıda duracak şekilde dizayn edilen iki farklı paraketanın av kompozisyonu belirlenmiştir. Araştırma sonucunda avlanan 548 adet balığın % 42.52'si 3 metre yukarı durumlu paraketa seti ile, % 57.48'i ise dip durumlu paraketa seti ile avlanmıştır.Dip durumlu paraketada balıkların % 44.44'ü düz kanca ile, % 55.56'sı ise çapraz kanca ile avlanırken 3 metre yukarı durumlu sette balıkların % 39.91 'i düz ve % 60. 10'u çapraz kanca ile yakalanmıştır. Dip durumlu paraketanın av oram taşlık yemi ile % 25.40, mezgit yemi ile % 74.60, 3 metre yukarı durumlu paraketanın av oram ise taşlık yemi ile % 0.60, mezgit yemi ile % 94.0 olarak tespit edilmiştir. Toplam avı oluşturan türlerin oranlan şu şekildedir: mezgit (Gadus merlangus euximts L. 1758) % 23.18, izmarit (Maena smarts) % 19.71, istavrit (Trachurus mediterraneus) % 14.42, iskorpit (Scorpaena porcus L.) % 13.32, kaya bahğı(l) (Gobius batrachocephalus Pallas) % 12.04, lapin (Labridae sp.) % 6.40, kaya balığı(2) (Gobius melanostomus melanostomus Pallas 1811) % 3.47, pisi (Pleuronectes flesus luscus Pallas,1811) % 2.1 A, cinekop (Pomatomus saltator Linn.,1758) % 2.55, isparoz (Diplodus annularis) % 1.64 ve gelincik balığı {Gaidropsarus mediterraneus L.) % 0.55.
Özet (Çeviri)
vn ABSTRACT A Comparison on the Catch Composition of Differently Designed Longlines In the research, we have used two hook types (circle and traditional hooks) and two bait types (whiting pieces and chicken gizzard), to determine the catch composition of the two different types of longlines which designed to stay just above and three meters above sea bottom. As a results of the research; 42.52 % of the total catch of 548 fish was obtained with three meters position longline, and 57.48 % with the bottom positioned longline. In the bottom positioned longline 44.44 % of the fishes was caught with traditional hooks and 55.56 % with circle hooks, while in the longline which set three meters upwards from the bottom 39.91 % was caught with traditional hooks and 60.10 % with circle hooks. The catch rates for the bottom positioned longline were 25.40 % with chicken gizzard bait, 74.60 % with the whiting pieces bait and three meters upward of the bottom positioned longline were 0.60 % with chicken gizzard, 94.0 % with whiting pieces bait, respectively. The species that contributed to the total catch and their rates were; (Gadus merlangus euxinus L. 1758) 23.18 %, (Maena smarts) 19.71 %, (Trachurus mediterraneus) 14.42 %, (Scorpaena porcus L.) 13.32 %, (Gobius batrachocephalus Pallas) 12.04 %, (Labridae sp.) 6.40 %, (Gobius melanostomus melanostomus Pallas, 1811) 3.47 %, (Plenronectes flesus luscus Pallas, 1811) 2.1 A %, (Pomatomus saltator Linn., 1758) 2.55 %, (Diplodus annularis) 1.64 %, {Gaidropsarus mediterraneus L.) 0.55 %.