Sinnamaldehidden başlayarak çeşitli formazanların ve metal komplekslerinin sentezleri ve boyarmadde olarak kullanılabilirliklerinin araştırılması
- Tez No: 56436
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA KEPEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
72 VL ÖZET Bu çalışmada sinnamaldehidin fenilhidrazin ile alkollü ortamda etkileştirilmesiyle elde edilen sinnamaldehid fenilhidrazon, antranil asidi ve sülfonil asidinin diazonyum tuzlanyla bazik ortamda kenetlendirilerek karşılık gelen formazanlar ve bunların Cu2+, Co2+, Ni2+ tuzlanyla olan kompleksleri sentezlendi. Sentezlenen boyarmaddelerin yapılan İR, UV-VIS, "H-NMR, 13C-NMR teknikleriyle karakterize edildi. Bu maddelerin boyarmadde olarak kullanılabilirliğinin araştınlması amacıyla poliamid ve pamuklu kumaşlan komplekslerle direkt boyama ve elyaf üzerinde kompleks oluşturma yöntemi ile boyama çalışmalan yapıldı. Boyanan pamuklu kumaşların sabunlu suda kaynatma sırasında boyayı geri bıraktığı, poliamid kumaşların ise her iki yöntemde de boyayı iyi tuttuğu görüldü. Boyanmış poliamid kumaşlarla yapılan yıkama haslığı, ışık haslığı, yaş ve kuru sürtme haslığı tayinlerinde; formazanlarla boyamada yıkama ve sürtme haslıklannın oldukça iyi, ışık haslıklannm ise düşük olduğu, koplekslerle direkt boyamadaki haslıkların elyaf üzerinde kompleks oluşturma yöntemindeki haslıklardan genelde daha yüksek ya da aynı olduğu görüldü.
Özet (Çeviri)
73 SUMMARY In this study, corresponding formazans have been synthesized by coupling the diazonium salt of anthranilic acid and sulfonilic acid with cinnamaldehydephenylhydrazone under basic conditions. The cinnamaldehydephenylhydrazone has been obtained by treating the cinnamaldehyde with phenylhydrazine in the alcohol media. In additionally complexes of these formazans have been synthesized with Cu2+, Co2+, Ni2+ salt. The structures of synthesized dye were chracterized by IR, UV-VIS, 'H-NMR, 13C- NMR techniques. The usebility of these synthesized compounds as dye were investigated. For this purpose two different methods have been selected. In the first method, polyamide and cotton material was directly dyed with the resultant complexes. Whereas in the second method, the complexes were formed on the both materials. When the dyed materials were treated in boiled soap water; it has been observed that cotton material was released the dye whereas polyamide material kept the dye. The dyed poliamide material was treated for a number of tests that are washing fastness, light fastness, wet and dry friction fastness. It has been observed that, washing fastness and friction fastness of the material which is the dyed with formazans are rather good, whereas the light fastness is low. The test also revealed that; the method in which the dying was directly made with the complexes usually gives better or same fastness than the other method.