Miselli kolesterik fazlarda heliks adım uzunluğunun misel geometrisine bağımlılığının polarize mikroskop ile incelenmesi
  1. Tez No: 56434
  2. Yazar: AYŞEGÜL GÖK (UYGUN)
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MAHMUT ACIMIŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Ill ÖZET Bu çalışmada ilk kez miselli kolesterik fazlarda misel geometrisinin heliks adım uzunluğuna (P'ye) olan etkisi incelenmiştir. Bunun için diske benzer misellerden oluşan desilamonyum klorür (DAC1), amonyum klorür ve su yani; DACl/NHtCl/H.O sistemi ve silindirik miseller ile disk miseller karışımı veren DACI/KC1/H20 sistemi kullanılmıştır. Bu sistemlere optikçe etkin moleküller L-mandelik asit (L-MA) ve R- heksahidromandelik asit (R-HMA) ekleyerek kolesterik fazlar indüklenmiştir. Kolesterik fazlam P'leri polarize mikroskop tekniği ile ölçülmüştür. Silindirik misellerden oluşan kolesterik fazların P'lerinin disk fazlardan oluşan kolesterik fazların P'lerinden daha kısa olduğu belirlenmiştir. Ayrıca optikçe etkin moleküllerden L-MA'nın R-HMA' dan daha kısa P'ler indüklediği saptanmış, dolayısıyla aromatik halkaya sahip L-MA'nın, siklohegzan halkaya sahip R-HMA' dan misel içine daha iyi yerleştiği ve etkileştiği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
[V ABSTRACT In this work the effect of micelle geometry on the pitch was studied for the first time. The system decylammonium chloride (DAC1), ammonium chloride and water, DAC1 / NH4CI / H20 which was composed of disk-like micelles and the system DAC1/KC1 /H20 which consisted of a mixture of cylindrical and disk micelles were used in the study. The cholesteric phases were induced by adding the optically active compounds, L-mandelic acid (L-MA) and R-hexahydromandelic acid (R-HMA) to these systems. The pitches of cholesteric phases were measured by polarizing microscopic technique, and it was found that the pitches induced from phases composed of cylindrical micelles (Chc) were shorter than those induced from phases consisted of disk-like micelles, (Chd). In addition, in both cholesteric phases (Ch0 and Chd) the pitch induced by L-MA containing an aromatic ring was shorter than the pitch induced by R-HMA with cyclohexane ring. Accordingly, it was concluded that the interactions as well as anchoring of L-MA within the micelles was better than R-HMA.