Sos ve salçalarda kalite ve raf ömrünün arttırılması için kullanılacak esansiyel yağların enkapsülasyonu
Encapsulation of essential oils to be used to increase quality and shelf life in sauces and tomato paste
  1. Tez No: 850915
  2. Yazar: AYŞEGÜL AKI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞENOL ALPAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyomühendislik, Biyoteknoloji, Gıda Mühendisliği, Bioengineering, Biotechnology, Food Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Biyoteknoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Gıdaların mikroorganizmalar tarafından bozulmasının küresel çapta ekonomik ve sağlık sorunlarına yol açtığı ve esansiyel yağların kimyasal koruyucuların yerine geçebilecek potansiyele sahip olduğu bilinmektedir. Ancak, bu yağların kullanımının sınırlı olduğu ve aynı zamanda kararsızlık ile gıdanın tadını değiştirme sorunlarına sahip oldukları ifade edilmektedir. Bu sorunların üstesinden gelmek için esansiyel yağların kapsüllenmesi, yenilebilir polimerler kullanılarak gerçekleştirilebilir bu sayede çevresel koşullara karşı korunma ve antimikrobiyal aktiviteleri artırılabilir. Bu tez çalışması, özellikle domates salçası gibi yaygın olarak kullanılan gıdalarda esansiyel yağların potansiyel kullanımını incelemektedir. Tarçın yağından elde edilen sinnamaldehidin antifungal özelliklere sahip olduğu ve mikrokapsülleme yöntemleriyle gıda koruyucusu olarak kullanılabileceği belirtilmiştir. Kompleks koaservasyon ve iyonik jelasyon olmak üzere iki farklı enkapsülasyon yöntemi kullanılmıştır. Kompleks koaservasyonda; kitosan/gum arabik, izole soy protein/gum arabik, izole soy protein/kitosan, jelatin/gum arabik polimerleri; iyonik jelasyonda ise kitosan-NaTPP, sodyum aljinat-CaCl2 polimer çapraz bağlayıcı çiftleri kullanılmıştır. Çalışma sonuçlarına göre, CoaSoyGATG izole soy protein/ gum arabik koaservasyonu yüzde 82,83 enkapsülasyon verimiyle Aspergillus flavus'a karşı MIC ve MFC değeri
Özet (Çeviri)
The spoilage of foods by microorganisms is known to cause global economic and health issues, and it is well understood that essential oils have the potential to replace chemical preservatives. However, it is emphasized that the use of these oils is limited and they also pose problems of instability and altering the taste of food. Encapsulation of essential oils using edible polymers can be employed to overcome these issues, thereby enhancing protection against environmental conditions and increasing antimicrobial activities. This thesis focuses on examining the potential use of essential oils, especially in widely consumed foods such as tomato paste. It is indicated that cinnamaldehyde derived from cinnamon oil possesses antifungal properties and can be utilized as a food preservative through microencapsulation methods. Two different encapsulation techniques, namely complex coacervation and ionic gelation, were employed. In complex coacervation, chitosan/gum arabic, isolated soy protein/gum arabic, isolated soy protein/chitosan, and gelatin/gum arabic polymers were used, while in ionic gelation, chitosan-NaTPP and sodium alginate-CaCl2 polymer crosslinking pairs were utilized. According to the study results, CoaSoyGA, isolated soy protein/gum arabic coacervation, with an encapsulation efficiency of percent 82.83, was identified as the formulation with the highest antifungal efficacy at the lowest dose (