Yüksek frekans sensörinöral işitme kaybının temporal çözünürlük ve gürültüde konuşmayı anlama üzerine etkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effect of high frequency sensorineural hearing loss on temporal resolution and speech understanding in noise
  1. Tez No: 564370
  2. Yazar: BÜŞRA GÖKÇE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZAHRA POLAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Odyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Odyoloji ve Konuşma Bozuklukları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Alçak frekanslarda işitme normal sınırlarda olsa da yüksek frekans sensörinöral işitme kaybının (YF SNİK) temporal çözünürlük üzerine olumsuz etkileri olabilmektedir. Konuşmanın spektrum enerjisinin 2 kHz'in üstünde daha düşük enerjiye sahip olduğundan 2 kHz'den sonra SNİK olan kişilerde konuşmayı anlama problemleri gözlenebilmektedir. Çalışmamızın amacı 2 kHz'den sonra YF SNİK'li bireylerin işitmeyle ilgili değerlendirmelerini yapmaktır. Çalışma grubu olarak yüksek frekans sensörinöral işitme kaybı olan 38-59 yaş arasında 30 birey ve kontrol grubu olarak normal işitmeye sahip 37-59 yaş arasında 30 birey dahil edilmiştir. Her iki gruba temporal çözünürlüğü değerlendirmek için Adaptif Temporal Çözünürlük Testi (ATÇT) ve Rastgele Aralık Tespit Etme Testi (RATET), gürültüde konuşmayı anlamalarını değerlendirmek için Türkçe Matrix Testi (TMT), kişilerin yaşadıkları sıkıntıları, kendi işitme algılarını ölçeklerle ortaya koymak için Konuşma, Uzaysal Algı ve İşitme Kalitesi (KUİK) Ölçeği kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Even though hearing thresholds of low frequencies are normal, the presence of sensorineural hearing loss (HF SNHL) at high frequencies may have negative effects on temporal resolution. As the energy at frequencies greater than or equal to 2 kHz of speech spectrum is lower than the energy at the rest of the spectrum, individuals with hearing loss at frequencies greater than or equal to 2 kHz might have speech-understanding problems. The aim of our study was to evaluate the hearing function of individuals with HF SNHL at pure tone frequencies higher than 2 kHz. Thirty individuals aged between 38-59 with HF SNHL and thirty individuals aged between 37-59 with normal hearing were included. Adaptive Test of Temporal Resolution (ATTR) and Random Gap Detection Test (RGDT) were used for evaluating temporal resolution. Turkish Matrix Test (TMT) and The Speech, Spatial and Qualities of Hearing Scale (SSQ) tests were used for experience of hearing abilities, respectively.