Yetişkin işitme cihazı kullanıcılarının gürültüde konuşmayı anlama ve zamansal çözünürlük becerilerinin cihaz memnuniyeti ile ilişkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the relationship between noise speech perception, temporal resolution skills and hearing aid satisfaction in adult hearing aid users
  1. Tez No: 818800
  2. Yazar: GÜLTEN KAPLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA BÜLENT ŞERBETÇİOĞLU, PROF. DR. MAHMUT TAYYAR KALCIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Odyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Odyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
YETİŞKİN İŞİTME CİHAZI KULLANICILARININ GÜRÜLTÜDE KONUŞMAYI ANLAMA VE ZAMANSAL ÇÖZÜNÜRLÜK BECERİLERİNİN CİHAZ MEMNUNİYETİ İLE İLİŞKİSİNİN DEĞERLENDİRİLMESİ Sensörinöral tipte işitme kayıplı bireylerde frekans çözünürlüğü ve temporal işlemleme becerileri zayıflar. İşitme cihazı, işitme kaybının olumsuz etkilerini hafifletmede en etkili yöntemlerden biridir. Buna rağmen hiç işitme cihazı kullanmayan veya memnun olmadığı için kullanmayı bırakan birçok hasta bulunmaktadır. Çalışmamızın amacı ise yetişkin işitme cihazı kullanıcılarında gürültüde konuşmayı anlama ve zamansal çözünürlük becerilerinin işitme cihazı memnuniyeti üzerindeki etkisini incelemektir. Bu doğrultuda gürültüde konuşmayı anlama becerisi, Türkçe Matris Testi ile zamansal çözünürlük ise Gürültüde Boşluk Tanıma Testi ile değerlendirildi. İşitme cihazı kullanımındaki fayda ve memnuniyeti değerlendirmek için ise İşitme Cihazının Faydasının Kısaltılmış Profili (APHAB) kullanıldı. Çalışmamıza bilateral sensörinöral tipte simetrik işitme kaybına sahip 40 işitme cihazı kullanıcısı katıldı. Katılımcılar ayrıca bilateral ve unilateral cihaz kullanımı açısından karşılaştırıldı. Yapılan tüm değerlendirmelerin yaş ve total cihaz kullanım süresi ile ilişkileri incelendi. Veriler IBM SPSS Statistics 18 © Copyright SPSS Inc. 1989, 2010 yazılımı kullanılarak analiz edildi. Tüm değişkenlerde unilateral-bilateral cihaz kullanımı açısından anlamlı farklılık bulunmadı (p>0,05).
Özet (Çeviri)
EVALUATION OF THE RELATIONSHIP BETWEEN NOISE SPEECH PERCEPTION, TEMPORAL RESOLUTION SKILLS AND HEARING AID SATISFACTION IN ADULT HEARING AID USERS Frequency resolution and temporal processing skills are weakened in individuals with sensorineural type hearing loss. Hearing aids are one of the most effective ways to alleviate the negative effects of hearing loss. Despite this, there are many patients who never use a hearing aid or stop using it because they are not satisfied. The aim of this thesis was to examine the effect of speech understanding in noise and temporal resolution skills on hearing aid satisfaction in adult hearing aid users. In this regard, speech understanding in noise ability was evaluated using the Turkish Matrix Test, while temporal resolution was assessed using the Gap In Noise Test. In order to evaluate the benefit and satisfaction of hearing aid use, the Abbreviated Profile of the Benefit from Hearing Aid (APHAB) was used. on forty hearing aid users with bilateral sensorineural-type symmetrical hearing loss. Participants were also compared in terms of satisfaction with bilateral and unilateral hearing aid use. The relationship of all evaluations with age and total hearing aid usage time were examined. Data was analyzed using IBM SPSS Statistics 18 © Copyright SPSS Inc. 1989, 2010 software. No significant difference was found in all variables in terms of the use of unilateral/bilateral hearing aids (p>0.05).