Ratlarda sisplatin ile olusturulan ototoksisitede ezetimibin koruyucu etkilerinin araştırılması, deneysel hayvan çalışması
Investigation of the protective effects of ezetimibe against cisplatin-induced ototoxicity in rats: An experimental animal study
  1. Tez No: 982286
  2. Yazar: ZUHAL AYBÜKE GAZELOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SİBEL ALİCURA TOKGÖZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Etlik Şehir Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz ve Baş-Boyun Cerrahisi Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: Ototoksisite, kimyasal ve farmakolojik maddeler, yüksek ses maruziyeti ve enfeksiyon gibi dış etkenlerin iç kulaktaki yapıların bozulmasına ve işlev kaybına neden olmasıdır. Bu durum, özellikle kimyasal ve farmakolojik ajanların vestibüler ve işitsel fonksiyonlarda bozulmaya yol açacak şekilde hücresel ve yapısal hasar oluşturmasıyla ortaya çıkar. Literatürde tanımlanan ototoksik maddeler arasında en yaygın bilinenler; aminoglikozid grubu antibiyotikler (streptomisin, amikasin, gentamisin), platinyum bazlı kemoterapi ilaçları, loop diüretikleri (furosemid, etakrinik asit), antimalaryal ajanlar ve salisilatlardır. Sisplatin, testis kanserleri, baş-boyun kanserleri, küçük hücreli akciğer kanseri, over kanserleri, merkezi sinir sistemi (SSS) maligniteleri, mide kanserleri ve mesane kanseri gibi birçok farklı malignitenin tedavisinde yaygın ve başarılı bir şekilde kullanılan güçlü bir kemoterapötik ajandır. Ancak klinik uygulamalarda sisplatinin kullanımını sınırlayan en önemli yan etkilerden biri ototoksisite ve diğeri nefrotoksisitedir. Sisplatin kaynaklı işitme kaybı genellikle ilerleyici, çift taraflı, simetrik ve geri dönüşümsüz sensörinöral bir işitme kaybı şeklinde görülür. Bu işitme kaybı öncelikle yüksek frekanslarda ortaya çıkar ve zamanla konuşma frekanslarını da etkileyebilir. Öte yandan, ezetimib safra asitleri, yağ asitleri, yağda eriyen vitaminler ve trigliseridlerin emilimini değiştirmeden, bağırsaklardan diyet ve safra kaynaklı kolesterolün emilimini engelleyen bir ilaçtır. Moleküler düzeyde baskılayıcı etkilerinin yanı sıra antiinflamatuar özelliklere sahip olduğu düşünülmektedir. Bu çalışmada, ototoksik etkisi kanıtlanmış sisplatinin bu etkisine karşı ezetimibin koruyucu bir etkisinin olup olmadığını ve ayrıca ezetimibin kendisinin herhangi bir ototoksik etkisinin bulunup bulunmadığını ABR, DPOAE ve histopatolojik yöntemler kullanarak değerlendirmeyi amaçladık. Gereç ve Yöntem: 40 adet sağlıklı dişi Wistar Albino cinsi rat 4 gruba randomize olarak ayrıldı. Çalışma 40 adet sağlıklı, 5-6 aylık ve ağırlığı 200-250 gr arasında olan dişi Wistar Albino cinsi rat üzerinde yapıldı. Toplam 40 ratın 80 kulağı çalışmaya alındı. Odyolojik ölçümler öncesinde ratlar sıcak bir örtü üzerine yatırılarak genel anestezi altında otoskopik muayene yapıldı. Dış kulak yolu, orta kulak veya timpanik membran patolojisi saptanan hayvanların çalışma dışı bırakıldı. 1. grup (n:10) kontrol grubu olarak belirlendi ve sadece 1 ml/gün salin intraperitoneal uygulandı. 2.grup(n:10) ilk 2 gün, günde bir kere olmak üzere 8 mg/kg intraperitoneal sisplatin aldı. 3.grup(n:10) ilk 2 gün, günde bir kere olmak üzere 8mg/kg intraperitoneal sisplatin aldı, İlk hafta sonunda ABR ve OAE ölçümü aldıktan sonra 10 gün boyunca günlük 10mg/kg ezetimib gavaj (oral) şeklinde aldı. 4.grup (n:10 ) 10 gün süresince, günlük 10mg/kg ezetimib gavaj (oral) şeklinde aldı. Bu enjeksiyonlar öncesi bütün ratların genel anestezi altında işitsel beyin sapı yanıtları ve otoakustik emisyon ölçümleri yapıldı. Enjeksiyon öncesi yapılan işitsel beyin sapı yanıtları ve otoakustik emisyon ölçümleri 0. gün olarak kabul edildi ve ratların bazal işitme eşikleri belirlendi. Ratların 1.hafta sonunda işitsel beyin sapı yanıtları ve otoakustik emisyon ölçümleri ölçümleri alındı ve 16.gün (çalışmanın sonunda) her gruptaki ratların işitsel beyin sapı yanıtları ve otoakustik emisyon ölçümleri yapıldı.16. gün ölçümleri sonrası ratlara genel anestezi altında ötenazi uygulandı ve dekapitasyon sonrası kohlea formaldehit ile tespit edildi ve histopatojik değerlendirme için hazırlandı. Bulgular: Araştırmada 4, 8,16 ve 32 kHz frekanslarındaki SNR (Signal to Noise Ratio) OAE değerleri ile ABR NHL (Auditory Brainstem Response – Normal Hearing Level) ölçümlerinin, zaman içinde ve farklı deney grupları arasında gösterdiği değişimler analiz edilmiştir. 4 kHz ölçümlerinde, ilk ölçümde gruplar arasında anlamlı bir fark bulunmazken izole sisplatin ve sisplatin+ezetimib gruplarında diğer gruplara göre ara ölçümlerde istatistiksel olarak anlamlı düşüşler meydana gelmiştir (p < 0.05). Buna karşın ezetimib ve kontrol gruplarında değerler stabil kalmıştır. Son ölçümde ise, sisplatin grubu ara ölçümle benzer şekilde en düşük ortalamaya sahipken, sisplatin+ezetimib grubunda ara ölçüm değerine göre anlamlı bir yükselme gözlenmiştir (p<0.05). 8 kHz ölçümleri de benzer bir eğilim göstermiş, sisplatin içerikli gruplarda anlamlı azalmalar gözlenmiş, diğer gruplarda ise başlangıç değerlerine yakın sonuçlar görülmüştür (p < 0.05).Yani son ölçümler değerlendirildiğinde, sisplatin+ezetimib ve sisplatin grupları diğer iki gruptan istatistiksel olarak anlamlı derecede düşük değerlere sahiptir. Ayrıca sisplatin+ezetimib ve sisplatin grupları arasındaki fark da anlamlı bulunmuştur. (p < 0.05). 16 kHz ölçümleri açısından ise ara ölçümde sisplatin+ezetimib ve sisplatin gruplarında değerler neredeyse sıfıra yaklaşmış, yalnızca kontrol grubunda değerler önemli ölçüde sabit kalmıştır. Son ölçümde sisplatin+ezetimib grubunda bir miktar toparlanma gözlenirken, sisplatin grubunda herhangi bir değişiklik olmamış, ezetimib ve kontrol grupları ise stabil kalmıştır.İstatistiksel analiz sonuçlarına göre, ara ölçümde özellikle sisplatin+ezetimib ve sisplatin gruplarının 16 kHz SNR değerleri diğer gruplara göre anlamlı düşüktür (p<0.05). Son ölçüm değerinde, sisplatin grubu ara ölçümle benzer şekilde sıfıra yakın kalırken, sisplatin+ezetimib grubunda son ölçüm değeri, ara ölçüm değerine göre anlamlı yükselmiştir (p<0.05). 32 kHz OAE ölçümlerinde ise anlamlı sonuçlar alınamamıştır.ABR eşik değer (NHL) sonuçları incelendiğinde, özellikle sisplatin grubunda zamanla belirgin bir artış gözlenmiş; bu artışın ara ve son ölçümlerde de devam ettiği rapor edilmiştir (p < 0.05). Sisplatin+ezetimib grubunda ise ara ölçümde yükselen değerler son ölçümde anlamlı şekilde azalmıştır (p<0.05). Oysa ezetimib ve kontrol gruplarında ise anlamlı bir değişim gözlenmediği belirtilmiştir. Genel olarak bulgular, sisplatin ve sisplatin+ezetimib gruplarının işitsel parametreler açısından zaman içinde daha olumsuz etkilendiğini ve bu etkinin hem frekansa hem de ölçüm zamanına göre farklılık gösterdiğini ,bu değişimin de sisplatin+ezetimib grubunda sisplatin grubuna göre daha az olduğunu ortaya koymaktadır. Ayrıca çalışmada, dış tüy hücreleri (DTH), stria vaskülaris (SV) ve spiral ganglion'daki histopatolojik değişiklikler gruplar arasında karşılaştırmalı olarak değerlendirilmiştir. DTH açısından, kontrol ve ezetimib gruplarında %100 oranında üç adet intakt hücre tespit edilerek yapısal bütünlüğün korunduğu belirlenmiştir. Sisplatin+ezetimib grubunda bu oran azalmakla birlikte hücre bütünlüğünün kısmen korunduğu; buna karşın yalnızca sisplatin verilen grupta hücresel bütünlüğün ciddi düzeyde bozulduğu ve %50 oranında DTH kaybının mevcut olduğu saptanmıştır(p< 0,001). Stria vaskülaris değerlendirmelerinde, kontrol ve ezetimib gruplarında herhangi bir büzülme izlenmemiştir. Sisplatin+ezetimib grubunda stria vaskülaris büzülmesi hafif ve orta düzeyde gözlenirken, sisplatin grubunda orta ve ciddi derecede büzülme oranları belirgin şekilde artmıştır. Gruplar arasındaki bu fark da istatistiksel olarak anlamlı bulunmuştur ( p < 0,001). Spiral ganglion değerlendirmesinde, kontrol ve ezetimib gruplarında yapısal bütünlük korunmuşken, sisplatin+ezetimib grubunda hafif ve orta düzeyde değişiklikler saptanmıştır. Sisplatin grubunda ise ileri derecede dejeneratif değişikliklerin baskın olduğu görülmüştür. Bu bulgular da istatistiksel olarak anlamlı bir fark olduğunu ortaya koymuştur ( p = 0,001). Sonuç olarak, sisplatin uygulamasının koklear yapılarda belirgin hücresel ve yapısal hasara yol açtığı; ezetimibin ise bu ototoksik etkileri kısmen önleyici bir rol oynayabileceği gösterilmiştir. Sonuç: Bu çalışmada, sisplatin ile oluşturulan ototoksisite modelinde ezetimibin koruyucu etkileri ABR, DPOAE ve histopatolojik bulgularla değerlendirilmiştir. DPOAE sonuçlarında, sisplatin uygulanan gruplarda otoakustik emisyonda SNR değerlerinde belirgin azalma görülürken, ezetimib ve kontrol gruplarında bu değerler sabit kalmıştır. ABR ölçümlerinde ise sisplatin grubunda eşik değeri ve latans süresi artarken, ezetimibin bu etkileri azalttığı gözlenmiştir. Histopatolojik incelemelerde de sisplatin grubunda dış tüy hücreleri, spiral ganglion ve stria vaskülariste ciddi hasar saptanmış; bu hasarın ezetimib ile azaldığı belirlenmiştir. Sonuçlar, ezetimibin sisplatin kaynaklı ototoksisiteyi azaltmada etkili olabileceğini göstermektedir; ancak bu alanda yeterli çalışma olmadığından daha fazla çalışmaya ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Objective: Ototoxicity refers to the damage and functional impairment of the inner ear structures caused by external factors such as chemical and pharmacological agents, exposure to high-intensity noise, and infections. This condition primarily results from cellular and structural damage induced by chemical and pharmacological agents, leading to dysfunction in vestibular and auditory functions. Among the most well-documented ototoxic substances in the literature are aminoglycoside antibiotics (streptomycin, amikacin, gentamicin), platinum-based chemotherapeutic agents, loop diuretics (furosemide, ethacrynic acid), antimalarial drugs, and salicylates.Cisplatin is a potent chemotherapeutic agent widely and successfully used in the treatment of various malignancies, including testicular cancer, head and neck cancers, small cell lung cancer, ovarian cancer, central nervous system (CNS) malignancies, gastric cancer, and bladder cancer. However, one of the most significant limitations of cisplatin in clinical practice is its ototoxicity, in addition to its nephrotoxic effects. Cisplatin-induced hearing loss is typically progressive, bilateral, symmetrical, and irreversible, presenting as sensorineural hearing loss. This hearing impairment initially manifests at high frequencies and may progressively affect speech frequencies over time.On the other hand, ezetimibe is a drug that inhibits the intestinal absorption of dietary and biliary cholesterol without altering the absorption of bile acids, fatty acids, fat-soluble vitamins, or triglycerides. In addition to its cholesterol-lowering effects, ezetimibe is thought to have molecular inhibitory properties and anti-inflammatory effects. In this study, we aimed to evaluate whether ezetimibe has a protective effect against the well-documented ototoxic effects of cisplatin and to determine whether ezetimibe itself possesses any ototoxic potential, using auditory brainstem response (ABR), distortion product otoacoustic emissions (DPOAE) and histopathological methods. Materials and Methods: Forty healthy female Wistar Albino rats were randomly divided into four groups. The study was conducted on 40 healthy female Wistar Albino rats, aged 5–6 months and weighing between 200–250 grams. A total of 80 ears from 40 rats were included in the study. Prior to audiological measurements, the rats were placed on a heated cloth and underwent otoscopic examination under general anesthesia. Animals with detected pathologies in the external auditory canal, middle ear, or tympanic membrane were excluded from the study. Group 1 (n=10) was designated as the control group and received only 1 ml/day intraperitoneal saline. Group 2 (n=10) received 8 mg/kg intraperitoneal cisplatin once daily for the first two days. Group 3 (n=10) received 8 mg/kg intraperitoneal cisplatin once daily for the first two days, and after ABR and OAE measurements at the end of the first week, they received 10 mg/kg/day ezetimibe via oral gavage for 10 days. Group 4 (n=10) received 10 mg/kg/day ezetimibe via oral gavage for 10 days. Prior to these injections, auditory brainstem responses and otoacoustic emission measurements were performed under general anesthesia in all rats. The auditory brainstem responses and otoacoustic emission measurements obtained before the injections were defined as Day 0, and the baseline hearing thresholds of the rats were determined. At the end of the first week, auditory brainstem responses and otoacoustic emission measurements were repeated, and on Day 16 (the end of the study), auditory brainstem responses and otoacoustic emission measurements were again performed for the rats in all groups. After the Day 16 measurements, the rats were euthanized under general anesthesia, and following decapitation, the cochleae were fixed with formaldehyde and prepared for histopathological evaluation. Result: In this study the temporal changes and intergroup differences of SNR (Signal Noise Ratio) values of OAE (Otoacoustic Emission) recordings at 4, 8, 16, and 32 kHz frequencies, as well as ABR (Auditory Brainstem Response) threshold values expressed in NHL (Normal Hearing Level) were analyzed. At 4 kHz, no significant differences were observed among the groups at the initial measurement; however, in the cisplatin and cisplatin+ezetimibe groups, statistically significant reductions were detected at the intermediate measurements compared with the other groups (p < 0.05). In contrast, the ezetimibe and control groups remained stable. At the final measurement, the cisplatin group exhibited the lowest mean values, similar to the intermediate assessment, while the cisplatin+ezetimibe group showed a significant improvement compared with its intermediate value (p < 0.05).At 8 kHz, a similar trend was observed: groups receiving cisplatin demonstrated significant declines, whereas the ezetimibe and control groups maintained values close to baseline (p < 0.05). At the final assessment, both the cisplatin+ezetimibe and cisplatin groups exhibited significantly lower values compared with the other two groups, with a statistically significant difference also noted between the cisplatin+ezetimibe and cisplatin groups (p < 0.05).At 16 kHz, the SNR values in the cisplatin and cisplatin+ezetimibe groups nearly reached zero at the intermediate measurement, while the control group maintained relatively stable values. At the final measurement, partial recovery was observed in the cisplatin+ezetimibe group, whereas no change occurred in the cisplatin group; both the ezetimibe and control groups remained stable. Statistical analysis revealed that the cisplatin and cisplatin+ezetimibe groups had significantly lower SNR values than the other groups at the intermediate measurement (p < 0.05). At the final measurement, the cisplatin group persisted at near-zero values, while the cisplatin+ezetimibe group demonstrated a significant improvement compared with its intermediate measurement (p < 0.05).At 32 kHz, OAE measurements did not yield significant results.Evaluation of ABR thresholds (NHL) showed a progressive elevation over time in the cisplatin group, persisting through both the intermediate and final measurements (p < 0.05). In the cisplatin+ezetimibe group, elevated thresholds at the intermediate measurement significantly improved by the final assessment (p < 0.05). No significant changes were observed in the ezetimibe or control groups. Overall, these findings indicate that cisplatin and cisplatin+ezetimibe groups experienced greater auditory impairment over time, with the degree of deterioration varying according to both frequency and time point. Importantly, the extent of damage was less pronounced in the cisplatin+ezetimibe group compared with cisplatin alone.Additionally, histopathological changes in outer hair cells (OHCs), stria vascularis (SV), and the spiral ganglion were comparatively evaluated across groups. In terms of OHCs, intact triplets of cells were identified at a rate of 100% in the control and ezetimibe groups, indicating preserved structural integrity. In the cisplatin+ezetimibe group, this rate was reduced, but partial integrity was maintained; conversely, in the cisplatin-only group, severe disruption of cellular integrity was observed, with a 50% loss of OHCs (p < 0.001).Regarding the stria vascularis, no shrinkage was noted in the control and ezetimibe groups. In the cisplatin+ezetimibe group, mild-to-moderate atrophy was detected, whereas in the cisplatin group, moderate-to-severe shrinkage was markedly increased, with statistically significant intergroup differences (p < 0.001).Evaluation of the spiral ganglion revealed preserved structural integrity in the control and ezetimibe groups, while mild-to-moderate changes were noted in the cisplatin+ezetimibe group. In the cisplatin group, advanced degenerative changes predominated. These findings were also statistically significant (p = 0.001).In conclusion, cisplatin administration induces substantial cellular and structural damage in cochlear tissues, whereas ezetimibe appears to exert a partial protective effect against cisplatin-induced ototoxicity. Conclusion: This study evaluated the protective effects of ezetimibe in a cisplatin-induced ototoxicity model through ABR, DPOAE, and histopathological findings. DPOAE results revealed significant SNR reductions in cisplatin-treated groups, while values remained stable in the control and ezetimibe groups. ABR measurements showed increased thresholds (NHL) and latency in the cisplatin group, which were ameliorated by ezetimibe. Histopathology confirmed severe damage to OHCs, spiral ganglion, and stria vascularis in the cisplatin group, with attenuation of damage in the ezetimibe-treated group. Overall, the findings suggest that ezetimibe may be effective in mitigating cisplatin-induced ototoxicity; however, further studies are needed due to the limited existing literature in this area.