Yüksek frekans sensörinöral işitme kayıplı hastalarda türkçe tek heceli kelimelerin ayırt edilmesinin değerlendirilmesi
Evaluation of discrimination of turkish monosyllabic words in patients with high frequency sensorineural hearing loss
  1. Tez No: 816219
  2. Yazar: ELİF KELEBEK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BAHRİYE HORASANLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: KTO Karatay Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Odyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Odyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
İşitme kaybı; doğum, hastalık, yaşlılık, aşırı ilaç kullanımı, gürültüye maruz kalma gibi durumlar sonucunda ortaya çıkmaktadır. Bu durumlar neticesinde iç ve dış tüylü hücreler etkileniyorsa sensörinöral işitme kaybı meydana gelir. İşitme kaybı genellikle yüksek frekans bölgelerinden başlar, konuşmayı anlama ve ayırt etme sırasında zorluk yaşanır. İşitme kayıplı hastalarda değerlendirme yapmak için saf ses odyometri ve konuşma odyometrisi uygulanır. Saf ses odyometrisinde hastanın işitme eşikleri belirlenirken konuşma odyometrisinde hastanın konuşmayı anlama ve ayırt etme düzeyi değerlendirilir. Bu çalışmanın amacı; yüksek frekans sensörinöral işitme kaybına sahip bireylerin 4000 Hz' deki işitme kaybının artışına bağlı olarak Türkçe tek heceli kelimelerin ayırt edilmesini değerlendirmektir. Bu amaç doğrultusunda 4000 Hz' de işitme kaybına sahip bireyler gruplara ayrılarak konuşmayı ayırt etme testi yapılmıştır. Çalışmada 4000 Hz' deki işitme eşikleri düştükçe konuşmayı ayırt etme skorlarının nasıl etkilendiği değerlendirilmiştir. Çalışma sonucunda yüksek frekans sensörinöral işitme kaybına sahip bireylerin 4000 Hz' deki işitme eşikleri düştükçe konuşmayı ayırt etme skorlarında anlamlı farklılık gözlenmiştir. Çalışmamızın sonucu literatürdeki çalışmalarla benzerlik göstermektedir. Yüksek frekans sensörinöral işitme kaybına sahip bireylerin günlük hayatta yaşadıkları sorunlar dikkate alınarak bireylerin işitme cihazı deneyimlemesi ve cihazlandırılması konusunda çalışmaların yapılması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
Hearing loss; It occurs as a result of situations such as birth, illness, old age, excessive drug use, exposure to noise. If the inner and outer hair cells are affected as a result of these conditions, sensorineural hearing loss occurs. Hearing loss usually begins in the high frequency regions, with difficulty in understanding and distinguishing speech. Pure tone audiometry and speech audiometry are used to evaluate patients with hearing loss. The hearing thresholds of the patient are determined in pure tone audiometry, the level of understanding and discrimination of speech is evaluated in speech audiometry. The aim of this study is differentiation of Turkish monosyllabic words depending on the increase in hearing loss at 4000 Hz in individuals with high frequency sensorineural hearing loss. For this purpose, individuals with hearing loss at 4000 Hz were divided into groups and speech discrimination test was performed. In the study, it was evaluated how the speech discrimination scores were affected as the hearing thresholds at 4000 Hz decreased. As a result of the study, a significant difference was observed in the speech discrimination scores of individuals with high frequency sensorineural hearing loss as the hearing thresholds at 4000 Hz decrease. The result of our study is similar to the studies in the literature. Considering the problems experienced by individuals with high frequency sensorineural hearing loss in daily life, it is recommended that individuals experience and equip hearing aids.