İsmet Doğan yaşamı ve sanatı
Life and art of İsmet Doğan
- Tez No: 564382
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET KOŞTUMOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Çağdaş sanat, kendisinden önceki belki de tüm zamanların sanatlarının doyma noktasından sonra ortaya çıkan üretimleri ortaya koyar. Saf güzellik tanımlamasının karşıtı olan üretimlerin bilinç dışında ortaya çıktığı süreçtir. Simge etrafında dönmeyen gerçeklik alanına nüfuz ederek karşılaşma anı söz konusudur. Buradaki gerçeklik bir tür üretimdir ve hakikat ile bağları belirtileri üzerinden gösterilmektedir. İsmet Doğan'ın yapıtları da iki farklı biçimde çağdaş sanatın bu şok etkisinin üretim ifadesini taşımaktadır. Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi'nde almış olduğu eğitim ve Fransa zamanları onun sanatının ana karakterini oluşturmaktadır. İsmet Doğan 80'li yıllar da yapıtlarını, Dadaizm'in, kolaj, ready made, montaj ve grafiti tekniklerini; tarih, kültür ve gelenek kavramları ile birleştirerek sorusallaştırmıştır. Zamanı, olayı, örgüyü, mekanı ve insanı özellikle batılılaşma- modernleşme projesinin dayattığı, temellük ettiği şiddetin ve travmanın boyutlarına odaklanmıştır. Doğan modernleşme ile ilgili sorguladıklarını, çeşitli medyumlar ile kurgular ve bugüne kadarki çalışmalarının ayrılmaz bir parçası olarak devam eder. 2000'lerde yapıtlarına başka bir bakış açısı geliştirerek, özellikle sömürgecilik konusu üzerine gider ve sinematografik algıyla konularını çeşitlendirir. Bu dönemlere denk düşen zamanlarda aktarım aracı olarak aynalar devreye girer. Sonrasında ise artık her şey (fotoğraf, resim, kolaj, heykel, video,film ve enstalasyon medyumları) onun ifade sürecine hizmet eden melez malzemeler olarak tezgâhında yer edinir. İsmet Doğan izleyicisini düzlemine sokar ve izleyici dahil olduğu bakışın, kaçmakla kurtulamayacağı etkisi altında kalır. Aradaki etkileşim ve iletişim üzerinden imgeler izleyicinin kaçsa da saklanamayacağı yani yakalanmaktan kurtulamayacağı bir oyuna girmesi anlamına gelmektedir. Sanatçı içerisinin dışarısı haline geldiği travmatik bir oyun sunmaktadır. Sunumu gerçekleştirirken çağdaş sanatın farklı disiplinlerinde üretmektedir. Bu değişik alanlardaki işlerinin temel sorunsallarını genel olarak kimlik, kültür, beden ve iktidar oluşturmaktadır. İsmet Doğan yapıtlarında yine gerçek soğuk maddesel bir imgelemle, fantezi ile belirlenen kurmaca arasında bir ara geçişliliğe açılır. Bu çalışmanın amacı; İsmet Doğan'ın yaşamı, sanat hayatı, üretimlerini oluştururken etkilendiği sanat oluşumları ve algıladığı bakış açısı ile kendi üretim pratiklerindeki yansımalarının Türk çağdaş Sanatı içerisindeki konumunu belirlemektir.
Özet (Çeviri)
Contemporary art reveals the productions that emerge dafter the saturation point of the art of all times before it. It is the process in which the productions that are opposed to the definition of pure beauty ariseout of consciousness. There is a moment of encounter by penetrating the reality field that does not rotate around the icon. Thereality here is a kind of production, and its connection swith the truthare shown through its signs.Theworks of Ismet Dogan also carry the production expression of this shock effect of contemporary art in two different forms. His education at the Faculty of Fine Arts in Marmara University and thetimes in France are the main characters of his art. Ismet Dogan combined with Dadaism, collage, ready made, assembled, grafiti techniques, concepts of history, culture and tradition his works in the 80s. Ismet Dogan combining Dadaizm, collage, ready made, assembly, grafiti techniques, history, culture, tradition with concepts of the conceptualized in the 1980s, He focuses on the dimensions of violence and trauma, he imposes, imposed by time, event, knitting, space, and especially the westernization-modernization project. In his studies, he questions modernization with various mediums and fictions and these consepts an integral part of his work. He developed another point of view on his work, particularly on the subject of colonialism, and diversified his subjectswith his cinematographic perception, in the 2000s. The mirrors come in to play as a means of transfer during the seperiods. After all, everything (photography, painting, collage, sculpture, video, film and installation psychics) take sits place as hybrid materials serving it sex pressionprocess. Ismet Dogan puts the viewer in his plane and is under the influence of the fact that the viewer is not able to escape his sight. The artist presents a traumatic game in which the artist become sout side. He produces in different disciplines of contemporary art. The main problems of his work in the see different are as are generally identity, culture, bodyand power. Ismet Dogan open sup a transition between real cold material imagery and fictionin his works. Theaim of this study is; Ismet Dogan's life is to determine his reflections in his own production practices and his position with the art formations and perspective he perceives while creating art life productions in Turkish contemporary art.