Orta gelir tuzağındaki dünya ülkelerinin benzer sosyo-ekonomik özellikleri
Similar socio-economic characteristics of the world countries in the middle-income trap
- Tez No: 564397
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ORHAN KANDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Orta gelir grubundaki ülkeler, kişi başına düşen gelirlerini dolayısıyla refah seviyelerini artırmak için yüksek gelir seviyesine ulaşmayı hedeflemektedirler. Ancak orta gelir grubundaki bazı ülkeler uzun süre bu hedefe ulaşamamaktadır. Literatürde bu durum orta gelir tuzağı olarak adlandırılmaktadır. Ülkelerin bu tuzaktan kurtulmaları için bir takım politikaları uygulamaları gerekmektedir. Bu kapsamda çalışmanın amacı, orta gelir tuzağında yer alan ülkeler ile yüksek gelirli ülkelerin temel sosyo-ekonomik göstergeler bakımından farklılıklarını ortaya koymak dolayısıyla tuzağa yakalanan ülkelerin sahip oldukları ortak özellikleri belirleyebilmektir. Bu amaca ulaşmak için öncelikle büyüme modellerine değinilmiş, daha sonra orta gelir tuzağı kavramı ve teorik çerçevesi ele alınmıştır. Son olarak literatürde orta gelir tuzağının temel belirleyicileri olarak ifade edilen bazı sosyo-ekonomik göstergeler çerçevesinde, orta gelir tuzağındaki ülkeler ile yüksek gelirli ülkeler arasındaki farklılıkları belirlemek için t-testi ve diskriminant analizi yapılmıştır. Bu analizlerde kullanılan temel sosyo-ekonomik göstergeler insani gelişme endeksi, gini endeksi, ortalama ömür, büyüme oranı, tasarruf oranı, araştırma-geliştirme harcamaları, eğitim endeksi ve teknoloji ihracatından oluşmaktadır.
Özet (Çeviri)
The countries in the middle-income group aim to achieve the high income level in order to increase per capita income and thus welfare levels. However, some countries in the middle income group have not achieved this goal for a long time. In the literature, this situation is called as the middle income trap. Countries need to implement a number of policies to get rid of this trap. In this context, the aim of the study is to reveal the differences between the countries in the middle income trap and the high income countries in terms of basic socio-economic indicators and thus to identify the common characteristics of the countries caught in the trap. In order to achieve this goal, first of all, growth models are discussed and then the concept and theoretical framework of middle income trap are discussed. Finally, t-test and discriminant analysis have been performed to determine the differences between countries in the middle income trap and high-income countries within the framework of some socio-economic indicators which are expressed as the main determinants of the middle income trap in the literature. The basic socio-economic indicators used in these analyzes consist of human development index, gini index, average life expectancy, growth rate, savings ratio, research-development expenditures, education index and technology exports.