Orta gelir tuzağı: Türkiye ile Güney Kore karşılaştırması
Middle income trap: Comparison of Turkey and South Korea
  1. Tez No: 659109
  2. Yazar: İBRAHİM NEİDİK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FINDIK ÖZLEM ALPER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Dünya ekonomisi son yıllarda giderek gelişme kaydetmiştir. Birçok ülke ekonomisi oluşan bu gelişmeyi devamlı hale getirerek büyümeye devam etmektedir. Devam edemeyen ülkeler birçok zorluklarla karşılaşmaktadır. Bu zorlukların en önemli olanı orta gelir tuzağı olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu tuzak, ülkelerin gelişme aşamasında aynı gelir düzeyinden uzun süre çıkamaması durumudur. Bu tuzağın aşılmasında her ülke farklı çözüm yolu bularak tuzağa yakalanmama veya çıkmanın peşindedir. Bu çalışmanın amacı, bazı orta gelirli ülkelerin gelişme göstermesiyle karşımıza çıkan orta gelir tuzağından hangi yollarla çıkmaya çalıştıklarını ve karşılaştıkları zorluklar incelenip analiz edilmektedir. Türkiye ve Güney Kore benzer ekonomik özellikleri barındırırken, Türkiye'nin orta gelir tuzağına yakalanmasına karşın Güney Kore'nin bir üst seviyeye çıkmasındaki nedenler açıklanmıştır. Güney Kore küresel piyasadaki diğer ülkeler ile rekabet gücü elde etmişken, Türkiye orta gelir tuzağından kurtulmak için hangi yolları izlediğine bakılmaktadır. Bu doğrultuda birinci bölümde büyüme ve kalkınmanın kavramsal çerçevesi açıklanmıştır. Orta gelir tuzağının teorik alt yapısına bakılmış ve bu tuzağı açıklayan yaklaşımlara değinilmiştir. İkinci bölümde ise, orta gelir tuzağındaki bazı ülkeler incelenmiş ve literatür taramasına değinilmiştir. Son bölümde ise Türkiye ve Güney Kore belirli göstergeler neticesinde karşılaştırma yapılmaktadır.
Özet (Çeviri)
The world economy has progressively improved in recent years. Many countries ' economies continue to grow by making this development continuous. Countries that cannot continue face many challenges. The most important of these challenges is the middle income trap.This trap means that countries cannot come out at the same level of income for a long time at the stage of development. In overcoming this trap, each country seeks to avoid or exit the trap by finding a different solution. The purpose of this study, some middle-income countries are developing examine the ways in which they are trying to get out of the middle income trap and the challenges they face analyzed. While Turkey and South Korea have similar economic characteristics, Despite Turkey's middle income trap, South Korea's next level reasons for its exit are explained. South Korea competes with other countries in the global market having gained power, what ways does Turkey follow to get rid of the middle income trap references. In this direction, the conceptual framework of growth and development is explained in the first chapter. The theoretical infrastructure of the middle income trap was looked at and approaches explaining this trap were mentioned. In the second section, some countries in the middle income trap were examined and literature review was mentioned. In the final section, Turkey and South Korea specific indicators as a result, comparison is made.