Türkiye için orta gelir tuzağının Robertson ve Ye yaklaşımına göre Fourier testi ile ölçülmesi: 1970-2020 dönemi
Measuring the middle-income trap for Turkey with the fourier test according to the Robertson And Ye approach: The period of 1970-2020
  1. Tez No: 701611
  2. Yazar: MURAT KARADENİZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET ÜNLÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonometri, Ekonomi, Econometrics, Economics
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ekonometri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uygulamalı Ekonometri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Dünya'da orta gelir tuzağının etkisinde olan pek çok ekonomi mevcuttur. Gelişmekte olan ülkelerin küresel temelde bilgi toplumuna geçiş ile birlikte hızlanan yenilik ve bilgi temelli üretim sürecine uyum sağlayamaması sebebiyle orta gelir tuzağı riski ile karşı karşıya kalması söz konusudur. Bu bağlamda, 'Orta gelir tuzağı' kavramı, orta gelir grubundaki ülkelerin düşük verimlilik alanlarından yüksek verimlilik alanlarına hareket edememeleri durumunda ortaya çıkmakta ve gelişmekte olan ülkelerle gelişmiş ülkeler arasındaki gelir boşluğunu tanımlamaktadır. Bu kavram temelde orta gelir grubuna dahil olana kadar büyümesi nisbeten hızlı olan ancak, orta gelir grubundan yüksek gelir grubuna ulaşmayı başaramayan ve bu yönde ilerleme gösteremeyen ekonomileri ifade etmek için kullanılan bir kavramdır. Bu durum bir çeşit kısırdöngü niteliği arz eder. Türkiye Dünya Bankası'na göre orta gelir grubunda yer alan bir ülkedir. Bu çalışmada orta gelir tuzağı ve bu kavramın kalkınma göstergeleriyle ilişkisinin Türkiye örneği özelinde incelenmesi amaçlanmıştır. Çalışmada Türkiye'nin orta gelir tuzağında olup olmadığı hususunun tespiti için Robertson ve Ye (2013) tarafından geliştirilen yöntem baz alınmış ve bu yöntemle uyumlu olarak Fourier ADF Birim Kök testleri gerçekleştirilmiştir. Referans ülkeler olarak ABD ve G7 ülkeleri alınmıştır. Bu çalışma çerçevesinde elde edilen ampirik bulgular Türkiye'nin orta gelir tuzağında olmadığı sonucuna işaret etmektedir. Bu çerçevede, Türkiye'nin yüksek gelir grubundaki ülkelere yakınsama bakımından gelişme sürecinde olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
There are many economies in the world that are under the influence of the middle-income trap. Developing countries counter the risk of middle-income trap due to their inability to adapt to the accelerated innovation and knowledge-based production process with the transition to the information society on a global basis. In this context, the concept of 'middle income trap' emerges when middle-income countries cannot move from low productivity areas to the high productivity areas and defines the income gap between developing countries and developed countries. This concept is basically a concept used to express economies that grow relatively fast until they are included in the middle-income group, but fail to reach the high-income group from the middle-income group and cannot progress in this direction. This situation presents a kind of vicious circle. Turkey is a middle-income country according to the World Bank. In this study, it is aimed to examine the middle-income trap and its relationship with development indicators in the case of Turkey. In this study, the method developed by Robertson and Ye (2013) was taken as a basis in order to determine whether Turkey is in the middle-income trap, and Fourier ADF Unit Root tests were carried out in accordance with this method. USA and G7 countries were taken as reference countries. The empirical findings obtained within the framework of this study point to the conclusion that Turkey is not in the middle-income trap. In this framework, it has been concluded that Turkey is in the development process in terms of convergence to high-income countries.