Yerel demokrasi ve sürdürülebilir kalkınma çerçevesinde kent konseyleri: Manisa kent konseyi örneği
City councils within the framework of local democracy and sustainable development: Manisa city council
- Tez No: 564400
- Danışmanlar: PROF. DR. SERHAT BAŞTAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Public Administration, Political Science
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 158
Özet
1992 yılında Rio'da düzenlenen Çevre ve Kalkınma Konferansı'nda küresel ölçekte olan sorunlara çözüm bulmak adına düzenlenen belgelerden birisi Gündem 21'dir. Gündem 21 sayesinde ülkelerin kendi uygulama alanlarında, Yerel Gündem 21'lerin kurulması için adımlar atılmıştır. Ülkemizde ise Yerel Gündem 21'in en önemli örnekleri olarak da Kent Konseyleri karşımıza çıkmaktadır. 2005 yılında 5393 sayılı Belediye Kanunu ile hukuk sistemimize dâhil olan Kent Konseyleri'nin 2006 yılında kurulması zorunlu hale getirilmiştir. Bu çalışmada tarihsel bir akış ile demokrasi ve yerel demokrasinin geçirdiği evrelerden söz ederek kentleşme ve yerel yönetimlerin gelişimi açısından önemli gördüğümüz konferans ve zirveleri inceleyip Manisa Kent Konseyi örneği anlatılmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In the Environment and Development Conference held in Rio in 1992, one of the documents in order to find solutions to global problems is Agenda 21. With the Agenda 21, steps were taken to establish the Local Agenda 21 in the countries' own fields of application. In our country, City Councils appear as the most important examples of Local Agenda 21. In 2005, City Councils, which were included in our legal system with the Law No. 5393, were made obligatory to be established in 2006. In this study, we worked about the stages of democracy and local democracy and discussed the examples of the Manisa City Council that we considered important in terms of urbanization and the development of local governments.