Köprü kenar ayaklarında gözlenen maksimum oyulma derinliğini veren yöntemlerin karşılaştırılması
Comparison the performance of maximum scour depth formula at abutment
  1. Tez No: 564422
  2. Yazar: ALI TALIB KHAYOON ALHAMDLLAH
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖMER KÖSE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aksaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Son 50 yıl içerisinde, köprü ayaklarında meydana gelen yerel oyulmaların derinliğini belirlemek amacıyla birçok denklem geliştirilmiştir. Bu formüllerin çoğu laboratuvar deneylerine dayalı olarak geliştirilmiş ve çok az bir kısmı sahadan elde edilen verilere dayalı olarak gerçekleştirilmiştir. Sahadan kısıtlı koşullarda alınan veri setlerinden elde edilen sonuçlar gerçek vakalarda oyulma derinliğini belirlemek amacıyla geliştirilen formüllerde bazen belirsizliğe yol açmaktadır. Ayrıca, köprülerin ekonomik ve güvenli bir biçimde tasarlanması köprü ayakları etrafındaki yerel oyulmaların doğru biçimde tahmin edilmesine bağlıdır. Köprü ayağı etrafındaki yerel oyulmanın zamana bağlı değişimi özellikle sel olaylarında oyulma derinliğinin tam ve eksiksiz tahmin edilmesine olanak sağlayabilmektedir. Dolayısıyla, oyulma derinliğine bağlı olarak köprü temelinin tasarlanması denge oyulma derinliğine göre daha doğru sonuçlar vermektedir. Bu çalışmanın temel amacı, köprü kenar ayağında meydana gelen oyulmalarla ilgili altı adet denklemin performanslarının deneysel veriler ile karşılaştırılmasıdır.
Özet (Çeviri)
Over the last 50 years, several equations have been derived and developed to determine the local scour depth at bridge abutments, many of these formulas are derived based on laboratory experiments, and just a number of these formulas have already been derived using field data. To determine the scour depth in real cases sometime the result using of field datasets at limited conditions leads to uncertainty in the using of abutment-scour formulas. The economical and safe design of bridges depend on accurate forecasting of the local scour around the abutment, which the temporal variation of local scour at abutment can provide an exact prediction of scour depth, particularly during the flood. Therefore, design of foundation level based on temporal scour depth is more accurate than that for equilibrium scour depth, therefore the main purpose of the present work is to compare the performance of six bridge abutment scour equations with experimental data.