Çevre eğitimi uygulamaları kapsamında su analizleri için yöntem geliştirme
Development of methods for water analysis within environmental education applications
- Tez No: 564423
- Danışmanlar: PROF. DR. ZEKERİYA YERLİKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu çalışmanın amacı, atık su ve içme suyu kimyasal analizleri için, uygulaması kolay ve ekonomik olacağı düşünülen, çevre eğitimi ve endüstriyel alanlardaki uygulamalı çalışmaları da destekleyebilecek bir yöntem geliştirmektir. Bu amaç kapsamda, Farklı derişimlere sahip standart çözeltilerden hareketle çözelti renk şiddetine bağlı olarak“Derişim Kontrol Kartları”nın geliştirilmesi ve bu kartların KOİ, Amonyum ve Nitrat parametrelerinin analizinde kullanılması hedeflenmiştir. Geliştirilen yöntemin uygulanabilirliği test edilmiş ve güvenirlik-geçerlilik çalışmaları, ayrıca yapılmıştır. Bu amaçla, araştırmacı tarafından çeşitli içme suyu ve atık su numuneleri üzerinde, kontrol kartları ile tespit edilen derişim aralıkları, spektrofotometre cihazları ile uygun sayıda yapılan ölçümlerden sonra elde edilen derişim değerleri ile karşılaştırılmıştır. Bu çalışmalardan sonra, yöntemin ekonomik ve uygulanabilir olduğu, eğitim-öğretim faaliyetlerinde ve endüstriyel uygulamalarda kullanılabilecek bir yöntem olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to develop a method for chemical analysis of wastewater and drinking water that can be applied in environmental education and industrial areas, which is thought to be easy and economical to apply. Within the scope of this aim, it is aimed to develop“Concentration Control Cards”based on the solution color intensity by using standard solutions having different concentrations and to use these cards in the analysis of COD, Ammonium and Nitrate parameters. The applicability of the developed method has been tested and reliability and validity studies have been performed. For this purpose, the concentration levels determined by the control cards on the various drinking water and wastewater samples were compared by the researcher with the concentration values obtained after the measurements made with an appropriate number of spectrophotometer devices. After these studies, it has been concluded that the method is economical and applicable, it can be used in educational activities and in industrial applications.