Karayolu projeleri için iha ile şeritvari harita üretimi
Strip map producing with uav for highway projects
  1. Tez No: 564440
  2. Yazar: HALİL EMRE ZIBA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HACI MURAT YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aksaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Harita Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Çağımıza uygun olarak gelişen teknoloji etkinlikleri birçok alanı etkilediği gibi mühendislik alanını da etkilemektedir. Hiç kuşkusuz teknoloji ile iç içe olan harita mühendisliğinin, harita üretim yöntemlerinden olan fotogrametrik yöntemlerin yeni gözde aracı insansız hava araçları teknolojinin bir meyvesidir. İnsansız hava araçları kısa bir süre içinde kendisine hava fotogrametrisi alanında yer bulmuştur. Bu çalışmada insansız hava aracı kullanarak Çankırı Belediyesi yol çalışması kapsamın da 1/1000 ölçekli bir şeritvari harita üretilmiştir. Bu üretim esnasında yer kontrol ve baz noktaları için TOPCON GR3 cihazı, hava fotoğrafı verisi elde etmek için Dji Phontom 4pro cihazı, dengeleme işlemi için Agisoft, çizimde ise Leica Photogrammetry Suite ve MicroStation V8i kullanılmıştır. Şeritvari harita üretiminde kullanılan farklı yöntemlerin sonuçları; ekonomiklik, zaman ve doğruluk açısından incelenmiştir. Bu incelemeler sonucunda arazide harcanan süreler (saat) bakımından insansız hava aracı kullanılarak yapılan yöntemin klasik yönteme göre %60 oranında daha kısa sürdüğü görülmüştür. Uygulama maliyetleri bakımından insansız hava aracı kullanılması durumunda klasik yönteme göre %68,5 oranında maliyetinin daha az olduğu görülmüştür. Klasik yöntemle elde edilen doğruluğun İHA ile yapılan yönteme göre %75 oranında daha hassas olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Developing technology events in accordance with requirements are affecting engineering as well as several sectors. Unmanned air vehicle which is favorite vehicle for geomatic engineering and photogrametry procedure is the most affective product of technology. Unmanned air vehicle has taken part in aerial photogrammetry in a very short. In this work, 1/1000 scale strip map as part of Çankırı municipality roadwork has been produced by using unmanned air vehicle. In the process of producing map, TOPCON GR3 as GPS has been used for ground control and base stations and Dji Phantom 4pro to get aerial photo data, Agi Soft for compensation and Leica Photogrammetry Suite and Microstation V8i has been used for drawing. Application results used material (UAV) with the difference of standard procedure, economy and time-concept have been analyzed. According to researchs, taking time of method used unmanned air vehicle is 60 percent shoter than classical method, Project costs of method used unmanned air vehicle are 68,5 percent less than classical method and Project accuracy of method used unmanned air vehicle is 75 percent more accurate than classical method.