Doğurucu fonksiyonların bir sınıfını içeren lineer pozitif operatörlerin yaklaşım özellikleri
Approximation properties of linear positive operators including generating functions
- Tez No: 564441
- Danışmanlar: PROF. DR. OGÜN DOĞRU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Tezimiz dört bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde giriş kısmına yer verilmiştir. Sonraki bölümde pozitif lineer operatörler hakkında temel bilgilere yer verilmiştir. Üçüncü bölümde doğurucu fonksiyonların belirli sınıfını içeren lineer pozitif operatörlere yer verilmiştir, yaklaşım özellikleri incelenmiştir. Özgün olarak bu operatörlerin türevleri binom katsayıları ve bölünmüş farklarla ifade edilmiştir. Bu operatörler için Voronovskaya tipli bir teorem verilmiştir. Son bölümde sonuç kısmına yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Our thesis is composed of four parts. In the first part, the introduction part is given. In the second part, basic definition about positive linear operators is given. In the third chapter; on linear positive operators involving a certain class of generating functions are given and the approximation properties of these operators are examined. Specifically, the derivatives of these operators are obtained via binomial coefficients and divided differences. A Voronowskaja type theorem is also given for these operators. In the last chapter; results are given.