Geleneksel urfa evlerinin yapım teknikleri
Building techniques used in traditional Urfa houses
  1. Tez No: 564439
  2. Yazar: ŞEYDA GAYBERİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NESLİHAN DALKILIÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 266
Özet
Bu çalışma, Geleneksel Urfa evlerinde malzeme ve yapım tekniğini konu almaktadır. Çalışmanın ana amacı, geleneksel Urfa evlerinin yapımında kullanılan yapı malzemelerinin ve yapım tekniklerinin unutulmadan önce belgelenmesini sağlamaktır. Böylece, bu evlerin gelecek kuşaklara aktarımını sağlayacak restorasyon müdahalelerinde, özgüne uygun şekilde müdahale kararlarının alınması ve bu konuda çalışma yapacaklara veri sağlanması amaçlanmıştır. Çalışma; günümüzde yürütülmekte olan restorasyon uygulamalarının izlenmesi, yapı ustaları ile yapılan görüşmeler, taş atölyelerinde ve taş ocaklarında yapılan incelemeler ile konuyla ilgili literatürde yapılan araştırmalar sonucu gerçekleştirilmiştir. Çalışma yedi bölümden oluşmuştur. Birinci bölümde, çalışmanın amacı, önemi, materyal ve metot, kapsam ve sınırlılıkları, ikinci bölümde önceki çalışmalar, üçüncü bölümde, Urfa tarihi, coğrafyası ve geleneksel kent dokusu incelenmiştir. Dördüncü bölümde, geleneksel Urfa evlerinde malzeme ve yapı harçları incelenmiş; taş, ahşap, metal, bağlayıcı malzemeler ve harçlar gibi geleneksel yapı malzemeleri açıklanmış, yapı harç bileşenlerinin üretim aşamalarına ve uygulama metotlarına yer verilmiştir. Beşinci bölümde, geleneksel Urfa evlerindeki yapım teknikleri detaylı olarak anlatılmıştır. Altıncı bölümde, günümüz restorasyon uygulamalarında geleneksel malzeme ve yapım tekniklerinin kullanımının sürdürülebilirliği incelenmiştir. Yedinci bölümde, geleneksel evlerin koruma ve restorasyon uygulamalarında geleneksel malzeme ve yapım tekniklerinin kullanımı ile ilgili öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study is about the material and building techniques of traditional Urfa houses. The main aim of the study is to document the materials and building techniques of traditional Urfa houses before they are forgotten. By this way, it is aimed to help taking decisions that are loyal to their origins in the restoration interventions that will transfer the historical artefacts to the next generations and to provide data to the ones who will study on this topic. The study is conducted via observations of the restorations that are carried out today, interviews with the master builders, examinations that are made in the ateliers and quarries and finally studies in the related archives. The study consists of 7 parts. In the first part, the aim, importance, material and the method, extent and restrictions of the study; in the second part, the literature review; in the third part the history, geography and traditional urban fabric of Urfa are analysed. In the fourth part the materials and construction mortars of traditional Urfa houses are examined; the production phases and application methods of traditional construction materials such as stone, wood, iron, lime and construction mortar, construction mortar components are explained. In the fifth part building techniques of traditional Urfa houses are explained in a detailed way. In the sixth part, sustainability of the use of traditional materials and building techniques in today's restoration applications. In the seventh part suggestions on the use of traditional materials and construction techniques in conservation and restoration applications of traditional houses are presented.