Havacılıkta insan faktörü, ekip kaynak yönetimi ve Türk uçucu ekiplerin ekip kaynak yönetimi performansı açısından değerlendirilmesi
Human factor in aviation, crew resource management and the evaluation of Turkish flight crews in aspect of crew resource management performance
- Tez No: 564446
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ ÖZGÜR KARAGÜLLE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sivil Havacılık, Ulaşım, İşletme, Civil Aviation, Transportation, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ulaştırma ve Lojistik Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 168
Özet
Bu tez çalışmasında Uçuş Ekibi Kaynak Yönetimi (CRM) kapsamında genel çapta ve işbirliği ve iletişim, liderlik, iş yükü yönetimi, otomasyon yönetimi, durumsal farkındalık ve karar verme alt boyutları bazında Türk uçuş ekiplerinin performanslarını yine Türk pilotlarının gözünden değerlendirmek ve Türk pilotların kişisel özellikleri ile konuya yaklaşımları arasında bir ilişkinin var olup olmadığını ortaya koymak amacıyla sivil havacılık pilotlarının (yardımcı, kaptan ve kontrol pilotları) katılımıyla bir anket çalışması yapılmış olup bu araştırmanın modeli ve bulguları ile istatistiksel veri analizi sonuçlarına ve yorumlarına yer verilmektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis contains the results and interpretation of the survey conducted on the performance evaluation of Turkish flight crew regarding the overall CRM and its individual factors (i.e. cooperation, communication, leadership, workload management, automation management, situational awareness, and decision-making) in engagement with 522 Turkish pilots (first officers and captain and control pilots) as well as to describe whether Turkish pilots' demografic characteristics have statistically significant difference in approach towards their CRM procedures.