Kosova savaşını hatırlamak: Çatışan milliyetçilik ve savaş anlatıları
Remembering the Kosovo war: Conflicting nationalism and war narratives
  1. Tez No: 564447
  2. Yazar: GİZEM ÜNAL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FİLİZ ÇOBAN ORAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Uluslararası İlişkiler, Sociology, International Relations
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
Balkanlardaki etnik temelli çatışmalar, Yugoslavya'nın dağılması ile artmasına rağmen ulusal anlatılarla inşa edilen tehdit ve düşman algısı, tarihin eski dönemlerine dayanmaktadır. Balkanların küçük bir minyatürü olan Kosova da bu tarihsel mirastan payına düşenin fazlasını almıştır. Çalışmada, bu kimlik temelli sorunların kökenleri, Kosova Savaşı anlatılarına odaklanarak incelenmektedir. Bu bağlamda, bu tez, Kosova'da sosyal hafızadaki ulusal kimlik ve milliyetçilik anlatılarının farklı kimliklerin güvenlikleştirilmelerine ve çatışmalarına neden olduğunu iddia etmektedir. Sonuç olarak tezde, savaş dönemi ve NATO müdahalesinin Kosovalı Arnavut ve Sırp halklarınca nasıl hatırlandığı açığa çıkarılmakta; bu anlatıların savaş sonrası dönemde“bize karşı onlar”ayrımını sürdürdüğü ve ortak Kosovalı kimliği inşasına, barış ve uzlaşmaya engel olduğu gösterilmektedir.
Özet (Çeviri)
Although the ethnic conflicts in the Balkans have increased with the dissolution of Yugoslavia in the 1990s, the threat and enemy perceptions that have been constructed with national narratives date back to old times of history. In Kosovo, a small miniature of the Balkans, it received more than its share of this historical heritage. In this thesis, the origins of these identity driven problems are examined with a focus on the narratives of Kosovo War. In this context, this research argues that the narratives of national identity and nationalism in social memory have caused securitization and clash of different identities in Kosovo. Consequentially, it is revealed how the war period and NATO intervention are remembered by Kosovan Albanians and Serbians and it is demonstrated that these narratives maintain“we versus them”distinction in the post-war era and hinder the construction of collective Kosovan identity, peace and reconciliation.