Demir Özlü'nün eserlerinde kent ve insan
City and person in Demir Özlü's works
  1. Tez No: 564454
  2. Yazar: ASENA EYLÜL KÜÇÜKAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜZİN GONCA GÖKALP ALPASLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yeni Türk Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 154
Özet
Birey ve kent arasında ilişki, insanın yerleşik yaşama geçtiği andan beri farklı şekillere girerek günümüze kadar gelmiştir. Kimi zaman sadece yaşama imkân sağlayan mekânlar olarak değerlendirilen kentler kimi zamansa insanı değiştiren ve geliştiren mekânlar olarak varlıklarını sürdürmüşlerdir. Kentler, sınırları çizilmiş kara parçaları olarak ele alınmamalıdır. Özellikle değişen ve gelişen dünyada kentler, içerisindeki mekânlarla (ev, otel, sokak, cadde, meydan, istasyonlar vb.) birey üzerinde oldukça etkilidir. Türk edebiyatında özellikle 1950'li yıllardan sonra varoluşçuluk, modernizm gibi farklı düşünce sistemlerinin tanınması ve edebiyata yansıması ile beraber kentler ve mekânlara farklı gözle bakılmaya başlanmıştır. Bu çalışmada kentler ve kentli insan Demir Özlü'nün hayatı ve eserleri bağlamında ele alınmıştır. Türk öykücülüğünde 1950 Kuşağı önemli isimlerinden olan Özlü'nün hayatı ve eserleri kent algısını değerlendirme açısından verimli bir çalışma alanı sağlamaktadır. Demir Özlü'nün eserlerinde –tür ayırt etmeksizin- birey merkezli kent algısına ve kentlerin tüm yapılarıyla bir bütün olarak ele alınmasına odaklanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The relationship between the individual and the city has come to the present day by entering into different forms since the time the human being was established. The cities, which are sometimes considered as places that only allow life, have continued to exist as venues that change and improve people at some time. Cities should not be considered as land fragments drawn. Especially in the changing and developing world, cities are highly effective on the individual with their spaces (houses, hotels, streets, streets, squares, stations etc.). In Turkish literature, especially after the 1950s, cities and spaces have been started to be seen with the recognition of different thought systems such as existentialism and modernism. In this study, city and person is discussed in the context of Demir Özlü's life and works. Özlü's life and works, which are one of the important names of the 1950 generation in Turkish story-writing, provide an efficient working area in terms of evaluating the perception of the city., The works of Demir Özlü are focused on the perception of individual centered cities and all the structures of the cities as a whole.