Duygu durumları üzerine görsel çözümlemeler
Image analysis in emotional situations
- Tez No: 564453
- Danışmanlar: DOÇ. SERAP KARAMANOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
İnsan hayatı belli psikolojik süreçlerden geçip değişerek sürmektedir. İnsan psikolojisini belirleyen en önemli etmenlerden biri insan fizyolojisidir. Aynı zamanda insan fizyolojisi de psikolojiden etkilenir. Psikoloji ve fizyoloji sürekli olarak karşılıklı bir etkileşim halindedir. Bu noktada, hücreden itibaren parçanın bütünü etkilediği bir sistem devreye girmektedir. Bu sistemle beraber bilinç, insanın kendini tanımlayabilmesindeki etkendir. İnsan bilinç, bilinçaltı gibi kavramlarla değişim halindeki dünyada öğrenme sürecindedir. Değişim aynı zamanda insan içinde gerçekleşmektedir. Tarihten bu yana insan, kendini sanat yoluyla ifade etmiştir. Bir takım semboller, mitolojik ögeler, efsaneler, masallarla kendini anlatma yoluna gitmiştir. İnsan kendini oluşturan faktörlerle dünyadaki varlığını sürdürmüştür ve kendi varlığı üzerine düşünmüş, sembol dili geliştirmiştir. Kendini anlamlandırmak veya anlamak üzere hayvanları sembol olarak kullanmıştır. Her şeyin iç içe olduğu dünyada insan, sanatsal anlatım yolunda bu şekliyle de parça bütün ilişkisi içinde ele alınmaya çalışılmıştır. Buz dağının görünen görünmeyen yüzleriyle, bilinçaltı, bilinç, bilinçdışı gibi algılar ile yaşadığımız çelişkilerin, insan için gerçekliğine değinilmiştir. Araştırma kapsamında ele alınan resimlerde insanın parça bütün ilişkisi içinde, psikolojik süreçleri ele alınarak, bu gerçekliğin resimsel ifadesine ulaşılması amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Human life continues through certain psychological processes by changing. One of the most important factors determining human psychology is human physiology. Human physiology is also influenced by psychology. Psychology and physiology are in constant interaction. At this point, a system from which the part affects the whole comes into play. Consciousness, together with this system, is the factor in human self-identification. Human consciousness is in the process of learning in the changing world with concepts such as subconscious. Change also takes place within the human. Since history, man has expressed himself through art. A number of symbols, mythological elements, legends, fairy tales has expressed itself. Man has maintained his existence in the world with the factors that make up himself and has thought about his own existence and developed the symbol language. He used animals as symbols to make sense of himself. In this world, where everything is intertwined, the human has been tried to be handled in the way of artistic expression within the whole relation of the piece. The realities of the contradictions we experience with the unseen faces of the iceberg, the perceptions such as subconscious, conscious and unconscious are mentioned for the human being. It is aimed to reach the pictorial expression of this reality by examining the psychological processes of the human being within the whole relation of the piece in the paintings discussed in the scope of the research.