Şehir imajı açısından Kırıkkale şehir algısı: Üniversite öğrencileri ve halk üzerine bir araştırma
Kirikkale city perception from the points of city: A study on university students and folk
- Tez No: 564481
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZLEM DUĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halkla İlişkiler, Kamu Yönetimi, Public Relations, Public Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uşak Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Reklamcılık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 140
Özet
Günümüzün sosyo - ekonomik koşulları ve küreselleşmenin etkisi ile birlikte şehir imajı kavramı ortaya çıkmıştır. Bu kavram beraberinde şehrin tarihsel, kültürel ve turistik açıdan bilinirliğini arttırarak önemli bir konuma gelmesine zemin hazırlamıştır. İnsanların bir şehir ile ilgili olumlu ya da olumsuz bir düşünceye, kanaate sahip olması, o şehre gelecek ziyaretçi veya yatırımcıları da doğrudan etkileyeceğinden dolayı şehir imajının önemi yadsınamayacak kadar büyüktür. Bu araştırmanın amacı, Kırıkkale'de ikamet eden yerel halkın ve Kırıkkale Üniversitesi'nde okumakta olan öğrencilerin şehir imajına yönelik olarak algılarının ne yönde olduğunu ortaya koymaktır. Araştırma kapsamında şehrin avantajları, soyut imaj unsurları ve Kırıkkale halkına yönelik imaj algı düzeyleri tespit edilmeye çalışılmıştır. Uygulama aşamasında 500 kişiye veri toplama yöntemlerinden anket tekniği uygulanmıştır. Verilerin analizi SPSS programı kullanılarak frekans dağılımları, T-Testi, Tek Yönlü Varyans Analizi (One-Way Anova) ve ölçekler arası korelasyon analizleri yapılmıştır. Çalışma sonucunda, katılımcıların algılarının olumsuz yönde olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
With the socio - economic conditions of today and the impact of globalization, the concept of city image has emerged. This concept, along with the city's historical, cultural and touristic aspects of increasing the awareness has laid the ground for an important position. The importance of city image is too great to be influenced by the fact that people have positive or negative thoughts and opinions about a city and that they will directly affect the visitors or investors coming to that city. The aim of this study is to determine the perception of the citizens living in Kırıkkale and the students who are studying in Kırıkkale University towards the city image. Within the scope of the study, the advantages of the city, abstract image elements and the perception of image towards Kırıkkale people have been tried to be determined. During the implementation phase, one of the data collection methods of 500 people was used. Data were analyzed by using SPSS program, frequency distributions, T-Test, One-Way Anova and cross-scale correlation analysis. As a result of the study, it was determined that the perceptions were negative.