The Geological and petrological characteristics of the İdiş Dağı-Avanos area (Nevşehir-central anatolian)
- Tez No: 56449
- Danışmanlar: PROF. DR. M. CEMAL GÖNCÜOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 1996
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 161
Özet
ÖZ İDİŞ DA?I - AVANOS YÖRESİ' NİN JEOLOJİK VE PETROLOJİK ÖZELLİKLERİ (NEVŞEHİR - ORTA ANADOLU) Koksal, Serhat Yüksek Lisans, Jeoloji Mühendisliği Bölümü Tez Yöneticisi: Prof. Dr. M. Cemal Göncüoğlu Ocak, 1996, 141 sayfa Bu araştırmada, İdiş Dağı - Avanos yöresindeki kayaçların jeolojisi ve petrolojisi çalışılmış ve 1 / 25 000 ölçekli jeolojik haritası hazırlanmıştır. Çalışma alanı Avanos İlçesinin kuzeybatısında yeralmakta olup Orta Anadolu Kristalen Kompleksi' nin bir parçasıdır. Orta Anadolu Metamorfitleri' nin en üst birimini temsil eden Mesozoik yaşlı Aşıgedlği Metamorfitleri platform tipi meta-karbonatlardan meydana gelir. Orta Anadolu Plutonikleri' ne dahil olan Erken Maastrihtiyen yaşlı İdiş Dağı Siyenitoyidleri, Aşıgediği Metamorfitleri' ne sokulum yaparak kontak metamorfik zonlar oluşturmuşlardır. Kuvars siyenit, alkali feldispat kuvars siyenit ve kuvars monzonit bileşimindedirler. Jeokimya verileri İdiş Dağı Siyenitoiyidleri' nin A-tipi ve çarpışma sonrası kayaçlar olduklarını önermektedir.Karahıdır Volkanitteri, Maastrihtiyen-Paleosen yaşlı olup İdiş Dağı Siyenitoyidleri' ni kesen dayklar ve Göynük Volkanoklastik Olistostromu içindeki bloklar olarak bulunurlar. Jeokimya verileri Karahıdır Volkanitleri' nin, İdiş Dağı Siyenitoyidleri' nin volkanik eşleniği olduğunu göstermektedir. Metamorfikleri ve sokulum yapan kayaçları uyumsuz olarak örtmekte olan Göynük Volkanoklastik Olistostromu, gerilmeli fay kontrollü bir havza içinde Üst Kretase - Paleosen periyodunda oluşmuş olup Karahıdır Volkanikleri ve İdiş Dağı Siyenitoyidleri' ne ait olistolitler içerir. Saytepe Konglomera Üyesi ve Asaftepe Üyesi' nden oluşan Üst Paleosen - Alt Eosen Yeşilöz Formasyonu karasal ve gölsel ortamı temsil etmektedir. Sığ denizel (resifal) ortamı temsil eden Orta Eosen Mucur Formasyonu, temel kayaçlannı transgresif olarak örtmektedir. Orta Eosen döneminde, İdiş Dağı yöresinde sıkışma rejimi etkili duruma gelmiş ve Aşıgediği Metamorfikleri ve İdiş Dağı Siyenitoyidleri Tersiyer Örtü Birimleri üzerine itilmişlerdir. Neotektonik dönem, çalışma alanında Üst Miyosen' de başlamıştır. Bu dönemde yine gerilme rejimi etkili olmuş ve Ürgüp ile Asarcık Formasyonlan Orta Kızılırmak Fay Zonu tarafından kontrol edilen havzalarda çökelmiştir. Kuvaterner yaşlı traverten oluşumları ve yamaç molozları da bu fay zonu ile ilgilidir. Karataş Volkanitleri ile Kızılırmak Nehiri taraça çökelleri diğer Kuvaterner yaşlı birimlerdir. Anahtar Kelimeler İdiş Dağı, Orta Anadolu Kristalen Kompleksi, idiş Dağı Siyenitoyidleri, Karahıdır Volkanitleri, Göynük Volkanoklastik Olistostromu, itilme, Orta Kızılırmak Fay Zonu. VI
Özet (Çeviri)
ABSTRACT GEOLOGICAL AND PETROLOGICAL CHARACTERISTICS OF THE İDİŞ DA?I - AVANOS AREA (NEVŞEHİR - CENTRAL ANATOLIA) Koksal, Serhat M.S., Geological Engineering Supervisor: Prof. Dr. M. Cemal Göncüoğlu January, 1996, 141 pages in this research, geology and petrology of the rocks in Idiş Dağı - Avanos area were studied, and a geological map of 1 / 25 000 scale was prepared. The study area is located on the northeast of Avanos county, and is a part of the Central Anatolian Crystalline Complex. Mesozoic aged Aşıgediği Metamorphics that represent the uppermost unit of the Central Anatolian Metamorphics consist of platform type meta-carbonates. Earty Maastrichtian aged Idiş Dağı Syenitoids that belong to Central Anatolian Plutonics intruded the Aşıgediği Metamorphics, and generated contact metamorphic zones. They are quartz syenite, alkali feldspar quartz syenite and quartz monzonite in composition. Geochemical data suggest that the İdiş Dağı Syenitoids are A-type and post-collisional rocks. IIIKarahıdır Volcanics are Maastrichtian-Paleocene in age and are found as dykes cutting the İdiş Dağı Syenitoids and as blocks in the Göynük Volcanoclastic Olistostrome. Geochemical data indicate that the Karahıdır Volcanics are the volcanic equivalents of the Idiş Dağı Syenitoids. Göynük Volcanoclastic Olistostrome unconformably covering the metamorphics as well as the intrusives is formed within a tensional fault-controlled basin in Upper Cretaceous - Paleocene period, and includes the olistoliths of the Karahıdır Volcanics and İdiş Dağı Syenitoids. Upper Paleocene - Lower Eocene Yeşilöz Formation which consists of the Saytepe Conglomerate Member and the Asaftepe Member represents the terrestrial and lacustrine environment. Middle Eocene Mucur Formation representing shallow marine (reefal) environment transgressively overlies the basement rocks. it is suggested that in the late Middle Eocene period, a compressional regime became effective in the İdiş Dağı Area, and Aşıgediği Metamorphics and İdiş Dağı Syenitoids were thrusted över the Tertiary Cover Units. The neotectonic period started in Upper Miocene in the study area. in this period again tensional regime became effective, and Ürgüp and Asarcık Formations are formed within the basins controlled by the Central Kızılırmak Fault Zone. The Ouatemary aged travertine occurrences and talus deposits are also related to this fault zone. The Karataş Volcanics and Kızılırmak River terraces are alsö of the Ouatemary age units. Keyvvords: İdiş Dağı, Avanos, Central Anatolian Crystalline Complex, İdiş Dağı Syenitoids, Karahıdır Volcanics, Göynük Volcanoclastic Olistostrome, thrusting, Central Kızılırmak Fault Zone. iv