Development of a piezoelectric actuator to be used in piston manufacturing
Piston imalatında kullanılmak üzere piezo-elektrik takım aparatı geliştirilmesi
- Tez No: 56451
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER ANLAĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 1996
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
öz PİSTON İMALATINDA KULLANMAK ÜZERE PİEZO-ELEKTRİK TAKIM APARATI GELİŞTİRİLMESİ Kınmlıoğlu, Sedat Savaş Yüksek Lisans, Makina Mühendisliği Bölümü Tez Yöneticisi: Prof. Dr. Ömer Anlağan Ortak Tez Yöneticisi: Prof. Dr. S. Engin Kılıç Ocak 1996, 100 sayfa Bu çalışmada, içten yanmalı motorlarda kullanılan pistonların etek kısmındaki ovaliteyi işleyecek bir sistem tasarlanmış ve geliştirilmiştir. Piezo-elektrik genleşici (PEG) ve kesme takımım bünyesinde taşıyan; standart bir torna tezgahının kalemliğine uyarlanabilen bir aparatın tasarımı ve imalatı gerçekleştirilmiştir. Bu aparata takılan piezo-elektrik genleşici, piezo-elektrik denetleyici (PED) tarafından kontrol edilir. Deney örneğini çeviren fener mili üzerindeki dönel çözümleyici, örnek parçanın dönel konum bilgisini kontrol kartına yollamakta; yine bu karta aktarılan, işlenmesi arzu edilen profil verileri ile birlikte kesme işlemi gerçekleştirilmektedir. Elde edilen profillerde görülen hata miktarları, torna mili hızı ve takım hareket genliğiyle orantılıdır. 75 ve 150 devir/dakika hızlarda yapılan deneylerde hatalar çok küçük olmuştur. Bu hızlarda hata oranlan yaklaşık %2-3 civarındadır. Ancak, mil hızı arttıkça hata oram yükselmiştir. 350 devir/dakika' da yaklaşık %15 olan hata oram, 850 devir/dakika mil hızında yaklaşık %25 mertebelerine ulaşmıştır. Anahtar Kelimeler : Piezo-elektrik genleşici, piezo-elektrik denetleyici, piston iv
Özet (Çeviri)
ABSTRACT DEVELOPMENT OF A PIEZOELECTRIC ACTUATOR TO BE USED IN PISTON MANUFACTURING Kınndıoğlu, Sedat Savaş M. S., Department of Mechanical Engineering Supervisor: Prof. Dr. Ömer Anlağan Co-Supervisor: Prof. Dr. S. Engin Kılıç January 1996, 100 pages This thesis is about a system developed for turning skirt of pistons, used in internal combustion engines, on a lathe. A piezo-electric actuated tool system has been developed and mounted on the tool post of a conventional lathe. Signals from the rotational encoder, mounted on the spindle of the lathe, is fed to the controller card to which the profile data for a certain piston profile is already downloaded from a PC. This card drives the piezoelectric controller unit which controls the movement of the translator; hence, the position of the cutting tool. The profile errors for 75 and 150 rpm spindle speeds are 2-3%. But increasing spindle speed causes higher error level. At 350 rpm error reaches to 15% and at 850 rpm to 25%. Keywords : Piezoelectric translator, piezoelectric controller, piston 111