Development of a piezoelectric tool actuatör for turing applications
Torna uygulamaları için bir piezoelektrik takım tahrik ünitesi geliştirilmesi
- Tez No: 47220
- Danışmanlar: PROF.DR. ÖMER ANLAĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 1995
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
öz TORNA UYGULAMALARI İÇİN BİR PİEZOELEKTRİK TAKIM TAHRİK ÜNİTESİ GELİŞTİRİLMESİ KOKSAL, Ömer Yüksek Lisans Tezi, Makina Mühendisliği Anabilim Dalı Tez Yöneticisi : Prof. Dr. Ömer ANLA?AN Eylül 1995, 83 sayfa Bu çalışmada dairesel olmayan iş parçalarını tornada işleyebilecek bir sistemin geliştirilmesi amaçlanmıştır. Tipik bir uygulama içten yanmalı motor pistonlarının etek kısımlarındaki ovalitenin işlenmesidir. Böyle bir sistem için yüksek frekanslarda düşük genlik ile çalışabilen bir tahrik ünitesine ihtiyaç vardır. Bu nedenle piezoelektrik genleşici ideal bir çözümdür. Geliştirilen sistemin bilgisayar kontrollü olması üretime büyük esneklik sağlamaktadır. Üretilmek istenen piston profillerini seri iletişim ile sisteme aktaracak bir bilgisayar programı geliştirilmiştir. Tornanın açısal pozisyonunu ölçmek için torna miline bir dönel çözümleyici bağlanmıştır. Dönelçözümleyiciden gelen verilere göre bilgisayardan aktarılmış profil değerleriyle orantılı analog voltaj üretebilen bir sayısal-analog çevirici kullanılarak piezoelektrik denetleyicinin giriş sinyali elde edilmiştir. Yükseltici ile artırılan bu sinyal piezoelektrik genleşiciyi sürmek için kullanılır. Piezoelektrik genleşicinin hareketini kesici kaleme aktarmak için iki ayrı aparat tasarlanmış ve deneyler bu iki aparatla yapılmıştır. Deneyler hem bilgisayar programı ile üretilen sinüs sinyalleri ile hem de gerçek piston profilleri ile yapılmış ve 150 devir/dak 'dan düşük değerler için ± 5 \xm hassasiyet elde edilmiştir. Üretilen profillerdeki hatanın yüksek kesim hızlarında ve yüksek nominal kesme derinliğinde arttığı fakat ilerlemenin artırılmasıyla fazla değişmediği gözlenmiştir. İki aparatla elde edilen sonuçlar karşılaştırılmış ve birbirine yakın sonuçlar alındığı gözlenmiştir. Anahtar Kelimeler : Piezoelektrik genleşici, piezoelektrik denetleyici, dönel çözümleyici, dairesel olmayan profil üretimi.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT DEVELOPMENT OF A PIEZOELECTRIC TOOL ACTUATOR FOR TURNING APPLICATIONS KOKSAL, Ömer MS in Mechanical Engineering Supervisor : Prof. Dr. Ömer ANLA?AN September 1995, 83 pages In this work it is aimed to develop a system to produce slightly noncircular parts with lathes. A typical application may be the production of internal combustion engine piston skirts. Such a system needs an actuator which will operate at a high frequency with a small amplitude. So piezoelectric actuator is an ideal solution to this problem. The developed system is controlled by a computer that gives flexibility to the production. In order to download desired piston profiles to the system via serial communication, a computer program was generated. An optical encoder was mounted to the spindle of the lathe to get the positional data. inAccording to this data, an analog voltage proportional with the downloaded piston profile is produced by a digital to analog converter and used as the input signal of the piezoelectric controller. This signal is amplified and used to drive the piezoelectric translator. In order to transfer the movement of piezoelectric translator to the cutting tool two different apparatuses were designed and experiments were performed by using both apparatuses. In the experiments, both sinusoidal signals produced by the computer program and the real piston profiles were used. For the cutting speeds below 150 rpm the error found is between ± 5 um. This error increases at higher cutting speeds and at higher nominal depth of cuts. But increasing feed rate does not effect the system performance significantly. Also, results of both apparatuses were compared and it was seen that both apparatuses showed similar performances. Keywords : Piezoelectric translator, piezoelectric controller, optical encoder, noncircular profile production. IV