DNA dizisi tabanlı olarak Ligula intestinalis L.'in moleküler tanımlaması
Molecular characterization of Ligula intestinalis L. based on DNA sequences
- Tez No: 564531
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET OĞUZ ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Parazitoloji, Biology, Parasitology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 48
Özet
Bu çalışmada, müze meteryali olarak etil alkol ortamında korunan Ligula intestinalis (Pseudophyllidea, Cestoda) türünün, COI gen dizisi üzerinden moleküler tanımlaması yapılmıştır. Elde edilen genetik veriler, anatomik ve morfolojik özelliklerine göre teşhisi yapılan Ligula intestinalis türünün taksonomik konumunu doğrulamıştır. Bu süreçte COIA2 ve COIB2 primerleri kullanılmıştır. COI geninin 480 bp kısmi belirgin nükleotidleri, her örnekten doğrudan dizilenmiştir. Bir örnekteki bir C nükleotidi hariç, COI gen dizilerinde hiçbir nükleotid varyasyonu tespit edilmemiştir. COI geni hizalı nükleotid dizileri bakımından, bu araştırmanın L.intestinalis izolatları (MK286929-MK286934) ile bir AF153910.1 L.intestinalis izolatı arasında %7 farklılık bulunmuştur. Bu çalışma sonuçları ile etanolde fikse edilen ve uzun süre etanolde korunan L.intestinalis gDNA'larının hasar görmediği ve rutin olarak çoğaltılabildiği gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the molecular identification of the Ligula intestinalis (Pseudophyllidea, Cestoda) species, which is protected as a material in the ethyl alcohol environment, was carried out on the COI gene sequence. The genetic data obtained confirmed the taxonomic position of the Ligula intestinalis species, which was diagnosed according to anatomical and morphological characteristics. In this process, COIA2 and COIB2 primers were used. primers were used in this process. 480 bp partial certain nucleotides of the COI gene was sequenced directly from each sample. Except for a C nucleotide in a sample, no nucleotide variation was detected in the COI gene sequences. In terms of COI aligned nucleotide sequences, a difference of 7% was found between the L. intestinalis isolates (MK286929-MK286934) from this study and an AF153910.1 L. intestinalis isolate. Ligula intestinalis. The present data showed that L.intestinalis gDNAs fixed and preserved in ethanol for a long time were not damaged and routinely reproduced.