Duyuların lezzet algısı ve satın alma niyetine etkisi
The effect of the senses on the flavour perception and on thepurchase intention
- Tez No: 564544
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BERRİN GÜZEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Turizm, İşletme, Nutrition and Dietetics, Tourism, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yiyecek ve İçecek İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Gastronomi çalışma alanlarından biri olan lezzet algısı, çoklu duyusal bir yaklaşımla olumlu veya olumsuz etkilenebilmektedir. Beş duyu (Görme, koklama, işitme, dokunma, tatma) az veya çok bir şekilde kişinin lezzet algısının oluşturduğu gözlemlenebilmektedir. Aynı şekilde tüketicilerde duyuların pozitif veya negatif durumlarında dolayı satın alma niyeti oluşabilmektedir. Dolayısıyla, tez çalışmasının amacı duyuların lezzet algısını ölçmektir. Ayrıca, tüketicilerde duyuların oluşturduğu olumlu veya olumsuz yöndeki ifadeleri temel alınarak lezzet algısında satın alma niyetinin ölçülmesini sağlanmasıdır. Araştırma duyuların lezzet algısını hangi ölçüde etkileyebileceği üzerine gidilmiş, nitel araştırma yöntemi kullanılarak görüşme tekniği uygulanmıştır. 33 kişiyle, balık yemeği üzerine duyular ve satın alma niyeti etrafında yarı-yapılandırılmış görüşme yapılarak uygun veriler elde edilmiştir. Araştırmaya göre, hangi duyunun kişilerin lezzet algısını en fazla etkilediği ve satın alma kararını oluşturmasıyla ilgili olması açısından önem teşkil etmektedir.
Özet (Çeviri)
The flavour perception, which is one of the areas of Gastronomy studies, can be affected positively or negatively by a multisensory approach. Through five senses (sight, olfactory, hearing, tactile, gustatory), a person's flavour perception can be observed in much or less. Likewise, consumers may have the intention of buying due to their positive or negative senses. Therefore, the aim of the thesis study is to measure the level of flavor perception of the senses. In addition, it is intended to measure the for purchasing in the sense of flavour based on the positive or negative expressions of the senses created by the consumers. The research was carried out on the extent to which senses could affect flavor perception and the interview technique was applied by using a qualitative research method. With 33 people interrogated, appropriate data were obtained by making a semi-structured interview about senses on the food and intention to buy. According to the research, it is important for which sense is most related to the flavor perception of the people and it is related to forming the purchasing decision.