Bartın şehrinin gelişimi: sorunlar ve çözüm önerileri
Development of the Bartın city: problems and suggestions of solutions
- Tez No: 564566
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZLEM SERTKAYA DOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Coğrafya, Kamu Yönetimi, Geography, Public Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 161
Özet
Bartın Şehrinin Gelişimi: Sorunlar ve Çözüm Önerileri başlıklı yüksek lisans tez çalışmasında Bartın Şehrinin şehirsel gelişimine etki eden faktörler, şehirsel gelişim süreci ve şehirsel özellikleri, şehirsel gelişim sürecinde yaşananlar sorunlar ele alınıp bu sorunlara çözüm önerileri sunulmuştur. Birinci bölümde Bartın Şehrinin coğrafi mevkii, sınırları ve başlıca coğrafi özellikleri ikinci bölümde şehrin kurulmasında etkili olan fiziki coğrafya özellikleri üçüncü bölümde Bartın Şehrinin yerleşme tarihi ve nüfus özellikleri dördüncü bölümde Bartın Şehrinin yerleşme özelliklerinden beşinci bölümde fonksiyonel özellikleri bu fonksiyonların dağılışından sonuç ve öneriler kısmında Bartın'ın şehirsel gelişim süreci içerisinde doğal, altyapı, çevre, beşeri ve ekonomik sorunları ele alınmış olup bu sorunlara günümüz koşullarında çözüm önerileri sunulmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In the Master's Thesis titled Development of Bartın City: Problems And Suggestions of Solutions, the factors affecting the urban development of Bartın City, problems faced in the urban development process, and suggestions for these problems have been offered. The first section deals with geographical condition and boundaries of Bartın City; the second section examines physical features that led to the foundation of Bartın City; the third section is about historical background and demographic characteristics of Bartın City; the fourth section analyses the settlement features; the fifth section deals with functional characteristics of the city and their distributions; and the suggestion section studies natural, infrastructure and environment as well as humanitarian and economical issues and these problems were offered suggestions of solutions within the current conditions.