K2 vitamininin ratlarda kırık iyileşmesi üzerine etkileri; intakt ve eksize edilmiş periosteum
The effects of vitamin K2 on fracture healing in rats; intact and exci̇sed periosteum
  1. Tez No: 564590
  2. Yazar: YILDIRAY TEKÇE
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET ARICAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Düzce Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Amaç: Kırık iyileşmesi üzerine yapılan araştırmaların sayısı hergün artmasına rağmen, tam anlamıyla anlaşılamayan kırık iyileşmesi mekanizması ve bu mekanizmada etkili olan faktörler hala merak konusudur. K2 vitamini, kalsiyumu kemiklere yönlendirerek ve ostekalsin proteinini aktive edererek kalsiyumun kemiklerde kullanılmasını sağlamaktadır. Bu çalışmada, sıçan femur kırığı modelinde K2 vitaminin kırık iyileşmesi üzerindeki radyolojik ve histolojik etkileri değerlendirmektir. Gereç ve Yöntem: Bu çalışmada, ortalama 2,5 aylık ve ortalama ağırlıkları 250 gram olan 48 adet Wistar-Albino cinsi erkek sıçan üzerinde kapalı kırık (periost sağlam) ve açık (periost eksize) modeli oluşturuldu. Operasyon sonrası 48 adet sıçan, kontrol (grup 1, n:16), periostu sağlam K2 vitamini uygulanan (grup 2, n:16) ve periostu sıyrılmış K2 vitamini uygulanan (grup 3, n:16 ) olmak üzere 3 gruba ayrıldı. Kontrol grubuna herhangi bir tedavi uygulanmadı ancak grup 2 ve grup 3'e 30 mg/mL/ kg haftada 5 kez gavaj yoluyla K2 vitamini verildi. Radyolojik değerlendirmede Lane ve Sandhu'nun ve histopatolojik olarak ise Hue ve arkadaşları'nın önerdiği skorlama kullanıldı. Sonuçlar: Grup 1, grup 2, grup 3'ün, 15 ve 30. gün ortalama radyolojik değerleri arasında anlamlı farklılık gözlenmemiştir (p=0,065,p=0,099). Grup 1 ve grup 2'nin, 15.günden 30. güne ortalama radyolojik değerleri arasında anlamlı değişim gözlenmezken (p=0,088,p=0,453), grup 3'te 30. gün ortalama radyolojik değerleri 15.gün ortalama radyolojik değerlerinden anlamlı derecede yüksek bulunmuştur (p=0,020). Her üç grubun 30. gün-15. gün ortalama % değişim radyolojik değerleri arasında anlamlı farklılık gözlenmemiştir (p=0,383). Grup 3'ün 15. gün ortalama histopatolojik skoru, grup 2'ye göre anlamlı derecede düşük bulunmuştur (p=0,021), ancak diğer grupların ortalama histopatolojik skorları arasında anlamlı farklılık gözlenmemiştir (p>0,05). Her üç grupta da 30.gün ortalama histopatolojik skorları arasında anlamlı farklılık gözlenmemiştir (p=0,592). Grup 1, grup 2, grup 3'ün, 30.gün ortalama histopatolojik skorları 15.gün ortalama histopatolojik skorlarından anlamlı derecede yüksek bulunmuştur (p=0,035,p=0,026,p=0,035). Her üç grupta da 30. gün-15. gün ortalama % değişim histopatolojik skorları arasında anlamlı farklılık gözlenmemiştir (p=0,076). Çıkarımlar: Her 3 grupta da 30. günün sonunda hem radyolojik hem de histopatolojik olarak tam kaynama elde edilmesine ragmen K2 vitaminin kırık iyileşmesi üzerine pozitif ya da negatif etkisi yoktur. ANAHTAR KELİMELER, kırık iyileşmesi, vitamin K2, rat, periostu sağlam, periostu sıyrılmış
Özet (Çeviri)
Objective: Although the number of studies on fracture healing has increased every day, the mechanism of fracture healing and factors that are not fully understood is still a matter of curiosity. Vitamin K2 enables calcium to be used in the bones by directing calcium to the bones and activating the ostecalcin protein. The aim of this study was to evaluate the radiological and histological effects of vitamin K2 on fracture healing in a rat femoral fracture model Materials and Methods: In this study, closed fracture (intact periosteum) and open (excised periosteum) model were formed on 48 male Wistar-Albino rats with an average weight of 2.5 months and a mean weight of 250 grams. After the operation, 48 rats were divided into three groups as control (group 1, n: 16), in which periosteal vitamin K2 was applied (group 2, n: 16) and periosteated vitamin K2 was applied (group 3, n: 16). The control group received no treatment, but group 2 and group 3 received vitamin K2 by gavage 30 mg / mL / kg 5 times a week. Lane and Sandhu's scoring was used for radiological evaluation and Hue et al. Results: There was no significant difference between the mean radiological values of group 1, group 2, group 3 on day 15 and 30 (p = 0.065, p = 0.099). The mean radiological values of Group 1 and Group 2 were not significantly different between 15th and 30th days (p = 0.088, p = 0.453). (p = 0.020). 30 days of all three groups-15. There was no significant difference between the mean% change radiological values on day (p = 0.383). The mean histopathological score of group 3 on the 15th day was significantly lower than that of group 2 (p = 0.021), but no significant difference was observed between the mean histopathological scores of the other groups (p> 0.05). There was no significant difference between the mean histopathological scores on the 30th day in all three groups (p = 0.592). The mean histopathological scores of group 1, group 2 and group 3 were significantly higher than the mean histopathological scores on the 30th day (p = 0.035, p = 0.026, p = 0.035). 30 days-15 in all three groups. There was no significant difference between histopathological scores of mean% change on day (p = 0.076). Conclusions: Although the full union was achieved both radiologically and histopathologically at the end of the 30th day in all 3 groups, vitamin K2 had no positive or negative effect on fracture healing. KEY WORDS, fracture healing, vitamin K2, rat, periosteum intact, periosteum excised