Strain measurament on soft materials by means of clip gace
'Clip Gace' ile yumuşak malzemeler üzerinde genleme ölçümü
  1. Tez No: 56460
  2. Yazar: GÜROL İPEK
  3. Danışmanlar: PROF.DR. A. ERMAN TEKKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 143
Özet
oz YUMUŞAK MALZEMELER ÜZERİNDE CUP GAGE ÎLE GENLEME ÖLÇÜMÜ İpek, Gürol Yüksek Lisans, Makina Mühendisliği Bölümü Tez Yöneticisi : Prof. Dr. A, Erman Tekkaya Haziran 1996, 143 sayfa Katı roket yakıtı, lastik türü viskoelastik bir malzeme olup, doğrusal olmayan davranış gösterir. Yakıtın mekanik özellikleri zamana, sıcaklığa ve gerinme hızına bağlıdır. Elektrik dirençli gerilme gage'leri kullanan klasik gerilme ölçme teknikleri, yapışma ve kuvvetlendirme problemlerinden dolayı katı roket yakıtlarında olduğu gibi, yumuşak malzemelerde kullanılamaz. Dolayısıyla, bu tezin amacı yakıt üzerinde yüzey gerilmeleri ölçebilen clip gage tasarlamak ve tasarımı analitik ve sayısal olarak doğrulamaktır. Bu çalışma clip gage için analitik bir model türetilmesini, yükleme modunun sonlu elemen analizi ve deneysel doğrulamalarını içerir. Üç yükleme modu için, üç analitik model geHştirilmiştir: saf tek eksenel yükleme modu, saf bükülme modu ve karışık mod. Bu modlar için sonlu eleman analizleri ve yakıt üzerinde ölçümlerin benzetilmesi gerçekleştirilmiştir. Daha sonra analitik model sonuçlan sonlu eleman analiz sonuçlarıyla karşılaştırılmıştır. Clip gage 'lerin saf tek eksenel yükleme modu olan kalibrasyon testi, bükme testleri ve karışık moda tekabül eden yakıt üzerinde genleme ölçümleri başlatılmıştır. Teorik sonuçlar, deneysel olanlarlakarşılaştırılmıştır. Clip gage 'in malzeme, boyutları ve kesinliği gibi diğer özellikleri geliştirilen Clip gage 'lerin güvenilirliğini anlamak için araştırılmıştır. Anahtar Kelimeler : Clip Gage, Genleme Ölçümleri, Katı Yakıt, Deneysel Doğrulamalar, Sonlu Eleman Analizleri. vı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT STRAIN MEASUREMENT ON SOFT MATERIALS BY MEANS OF CLIP GAGES İpek, Gürol M.S., Department of Mechanical Engineering Supervisor : Prof. Dr. A. Erman Tekkaya June 1996, 143 pages The solid rocket propellant is a rubberlike viscoelastic material, which has a nonlinear behavior. Its mechanical properties are dependent on time, temperature and strain rate. Classical strain measurement techniques using electrical resistance strain gages can not be used on soft materials, such as solid rocket propellants due to reinforcement and their bonding problems. Therefore, the aim of this thesis is to design clip gages that can measure surface strains on propellants, and to verify the design analytically and numerically. This work includes the derivation of an analytical model for the clip gage, finite element analyses of its loading mode and experimental verifications. Three analytical models have been developed for three loading modes: pure uniaxial loading mode, pure bending mode and mixed mode. Finite element analyses for these modes and the simulation of measurements on solid propellant have inbeen performed. Then analytical model results have been compared with finite element analyses results. The calibration test which is the pure uniaxial loading mode of the clip gages, bending tests and strain measurements on solid propellant corresponding to the mixed mode have been introduced. Theoretical results have been compared with experimental ones. Other aspects of the clip gage like its material, its dimensions and its accuracy have also been investigated to understand the reliability of the developed clip gages. Keywords : Clip Gages, Strain Measurements, Solid Propellant, Experimental Verifications, Finite Element Analyses. IV