Coğrafya öğretiminde (Kazanım düzeyinde) belgesel izlemenin öğrenci başarısına etkisi
The effect of watching documentary (As learning outcome) in geography education to student success
  1. Tez No: 564628
  2. Yazar: MERYEM ESRANUR SOYTÜRK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NURCAN DEMİRALP
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Coğrafya, Eğitim ve Öğretim, Geography, Education and Training
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Coğrafya Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 165
Özet
Bu araştırma, coğrafya öğretiminde (kazanım düzeyinde) belgesel izlemenin öğrenci başarısına etkisini tespit etmek amacıyla yapılmıştır. Bu araştırma yapılırken, coğrafya öğretiminde (kazanım düzeyinde) belgesel izlemenin öğrenci başarısına etkisinin, Coğrafya Dersi Öğretim Programı-2018' de yer alan“9.1.4. Dünya'nın şekli ve hareketlerinin etkilerini değerlendirir.”kazanımının içeriğindeki konular ile tespit edilmesi uygun görülmüştür. Araştırmada, Karasar tarafından sembolize edilen ön test-son test kontrol gruplu seçkisiz desen kullanılmıştır. Çalışmada, araştırmacı tarafından 35 maddelik veri toplama aracı geliştirilmiştir. Bu testin pilot uygulaması ve elde edilen test sonuçlarının analizi yapılmıştır. Yapılan analiz sonucu geriye kalan 26 soru ile ölçme aracının son hali verilmiştir. Verilerin istatistiksel analizleri yapılırken SPSS 24 (Statistical Package for Social Science) yazılımı kullanılmıştır. Araştırmanın uygulama çalışması, 2017-2018 eğitim-öğretim yılının bahar döneminde (Şubat ayı) ve 2018- 2019 eğitim-öğretim yılının güz döneminde (Ekim ayı), Ankara ilinde bulunan iki okulda 9. Sınıf öğrencileri ile gerçekleştirilmiştir. Belirlenen her iki okulda iki ayrı sınıf seçilmiş, bu iki sınıftan her biri deney ve kontrol grupları şeklinde random olarak atanmıştır. Araştırmada,“Dünya' nın şekli ve hareketlerinin etkileri”konusu, deney gruplarında belgesel filmler kullanılarak öğretilmiştir. Kontrol gruplarında ise bu konu belgesel filmler kullanılmadan öğretilmiştir. Bu uygulamalar yapılmadan önce ve yapıldıktan sonra öğrencilere 26 sorudan oluşan başarı testi uygulanmıştır. Yapılan testler sonucu verilerin analizi; bağımsız ve ilişikli örneklemler için T-testi ile yapılmıştır. Araştırma sonucu elde edilen bulgulara göre, A okulunda, coğrafya öğretiminde belgesel izlemenin öğrenci başarısına etkisi konusunda deney ve kontrol grupları arasında anlamlı bir fark gözlenmemiştir. Fakat B okulunda, coğrafya öğretiminde belgesel izlemenin öğrenci başarısına etkisi konusunda deney ve kontrol grupları arasında anlamlı bir fark gözlenmiştir. Ayrıca, araştırma sonucu elde edilen bulgulara göre; A ve B okullarının deney ve kontrol gruplarına ait ön test-ön test, ön test-son test, son test-son test puanları arasında da anlamlı bir fark vardır. Araştırma sonucunda, okullar arası elde edilen farklı sonuçlara; okulların başarı düzeyi, öğrencilerin okula kabul edilirken sağladıkları başarı ve uygulamayı yürüten öğretmenlerin mesleki donanımları neden olmuş olabilir. Bu bağlamda coğrafya öğretiminde belgesel izlemenin öğrenci başarısına etkisinin daha yüksek olabilmesi için öğrencileri bu sürece aktif olarak dahil etmenin, bu konuda ebeveyn desteği almanın, öğretmenlere ve öğretmen adaylarına derste film kullanımına ilişkin etkili eğitimler vermenin önemli olduğu öngörülmektedir.
Özet (Çeviri)
This research was conducted to determine the effect of documentary monitoring (as learning outcome) on geography teaching. While doing this research, the effect of documentary watching (as learning outcome) on student achievement in Geography Teaching Programme- 2018 is given in“dd section 9.1.4. It evaluates the effects of the shape and movements of the earth.”In this study, pre-test-posttest control group symbolized by Karasar was used. In this study, 35 test questions are prepared as data collection.A pilot application is made with these 35 questions and test results are analyzed. As a result of the analysis, the remaining 26 questions were given the final version of the measurement tool. SPSS 24 (Statistical Package for Social Science) software was used for statistical analysis of the data. The pupis of the study was 9th grade students which were from 2 different schools in Ankara/Turkey.The study is conducted during sring semester (February) of 2017-2018 academic year and fall semester(October) of 2018-2019 academic year. Two different classes were chosen in each of the two designated schools, then each experimental and control groups are assigned randomly. In the research, the subject of“The Shape and Movements of the Earth”was taught by using documentary films to experimental groups. In control groups, this subject was taught without using documentary films. Before and after these applications, a success test consisting of 26 questions was applied to the students. Analysis of the data as a result of tests; T-test for independent and attached samples. According to the findings of the study, no significant difference was observed between experimental and control groups in A school, the effect of documentary monitoring in geography teaching on student achievement. However, in B school, a significant difference was observed between experimental and control groups regarding the effect of documentary viewing on student achievement in geography teaching. According to the results of the research; There is also a significant difference between the pretest to pre-test, post-test to post-test and post-test scores of the experimental and control groups of A and B schools. As a result of the research, different results obtained between schools; the success level of the schools, the success of the students in admission to the school and executing the application teachers' professional equipment can be considered as cause of this differences. In this context, it is predicted that it is important to include students actively in this process, to get parental support in this regard, and to provide effective trainings to teachers and pre-service teachers about the use of films in the course in order to have higher effect on documentary monitoring in geography teaching.