Yönetsel etkinlik-muhasebe bilgi sistemi ilişkisi üzerine uygulamalı bir araştırma: İstanbul örneği
Applied research on the managerial activity-accounting information system relationship: İstanbul case study
  1. Tez No: 564627
  2. Yazar: SEDA İSTANBULLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YUNUS KİSHALI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
İşletmeler belirli amaç ve hedeflere ulaşmak amacıyla kurulmuş mal ve hizmet üreten sistemlerdir. İşletmelerin amaç ve hedeflerine ulaşabilmeleri, sürekliliklerini sağlayan en önemli etken yönetimdir. Yönetimin almış olduğu kararlar işletmenin geleceğe yönelik tüm faaliyetlerini etkilemektedir. İşletme yöneticilerinin almış olduğu kararların işletme için hayati önem arz etmesi, alınan kararlarda bilginin önemini ve bilginin yönetilmesi kavramını ön plana çıkarmıştır. Bu çalışma, yönetim ve muhasebe bilgi sistemlerin işletmelerde kullanılma düzeyleri, niçin kullanıldıkları, işletme kararları üzerine etkileri ile yönetsel etkinliğin sağlanmasında yeri ve öneminin belirlenmesi amacıyla yapılmıştır. Çalışmada veri toplama tekniği olarak anket yöntemi kullanılmıştır. Araştırma İstanbul ilinde faaliyette bulunan 76 işletme ve bu işletmelerde yönetim pozisyonlarında çalışan 105 kişinin katılımıyla gerçekleştirilmiştir. Çalışma sonucunda; işletme büyüklüğü ile muhasebe bilgi sisteminden elde edilen verilerin yönetim kararlarında kullanılması arasında ilişki olduğu bulgusu edinilmiştir. Araştırmada yöneticilerin muhasebe bilgi sistemi verilerini; yönetimin performansının değerlendirilmesinde, işletmenin mali durumu ve her türlü finansal bilgiyi elde etmek için kullanıldığı belirlenmiştir. Muhasebe bilgi sisteminden elde edilen veriler; işletme ile ilgili özel yönetim ve stratejik kararların alınmasında, dış paydaşlar ile ilişkilerde kullanıldığı bulgusu edinilmiştir. Araştırmada yönetim ve muhasebe bilgi sistemi verilerini kullanma düzeyleri ile işletme büyüklüğü, işletmenin hukuki niteliği, faaliyet yılı, yönetimdeki pozisyona göre anlamlı derecede farklılıklar olduğu ortaya çıkmıştır. Ayrıca işletme büyüklüğü küçük olan işletmelerde muhasebe bilgi sistemi kullanımının düşük seviyelerde olduğu bulgusu edinilmiştir. İşletme büyüklüğü küçük olan işletmelerin, muhasebe bilgi sistemi verilerini sadece yasal yükümlülüklerin belirlenmesi amacıyla kullanıldığı ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
Enterprises are product and service generating systems established with the aim of attaining certain goals and objectives. The major factor enabling the enterprises reach their goals and objectives and ensuring their sustainability is the management. Decisions that the management take affect all prospective activities of an enterprise. The critical importance of decisions taken by the enterprise managers highlighted the importance of knowledge and management of knowledge in terms of decision-making. Thus, the knowledge and the value of knowledge along the decision-making process of an enterprise becomes of strategic importance. In this study, management, accounting and information systems used in business levels, why they are used, with the effects on business decisions is the role and importance in ensuring managerial effectiveness. In the study as a data collection technique the survey method was used. The research was carried out with the participation of 76 enterprises operating in the province of Istanbul and 105 people working in these management positions. As a result of the study; It was found that there is a relationship between the size of the enterprise and the use of the data obtained from the accounting information system in the management decisions. In the study, the accounting information system data of the managers; in evaluating the performance of management, the financial condition of the corporation and to obtain any financial information used have been identified. data from the accounting information system; business management and in making strategic decisions related to private external evidence of used in relations with stakeholders was obtained. In the research, it was found that there were significant differences between the levels of using management and accounting information system data and the size of the enterprise, the legal nature of the enterprise, the year of operation and the position in management. Also, the size of the business the finding that at low levels the use of Accounting Information System in small enterprises was obtained. It has been revealed that enterprises with small business size are using Accounting Information System data only for the purpose of determining legal liabilities.