Maydos tuğlaları paralelinde, seramik tasarımında birim eleman olarak tuğla kullanımı ve tasarım önerileri
Parallel to brickworks of Madytos, usage of the bricks as a material of modular unit and design proposal
  1. Tez No: 564640
  2. Yazar: MEHMET CEYHUN GÜL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET FATİH KARAGÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Seramik Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 167
Özet
Kaba seramikler grubunda yer alan tuğlanın ön gelişimi M.Ö. 8.000 yıllarında kerpiç yapımının başlamasıyla oluşmuştur. Doğa şartlarına ve suya karşı dayanıksız olan kerpiçin, ateşe maruz kaldıktan sonra dayanım kazanması, tuğla keşfini sağlamıştır. Tuğla üretimi hemen hemen her bölgede birbirine benzemekte ve tuğlalar dikdörtgen şekilleriyle karşımıza çıkmaktadırlar. Geçmişten günümüze tuğla kullanımı; mimari yapıyı oluşturan ana malzeme, yardımcı malzeme, dekoratif unsur ve estetik anlamda karşımıza çıkmaktadır. Çatalhöyük, Sakkara Piramiti, İndus Vadisi Uygarlığı'ndaki yerleşmeler, Çin Seddi, Roma ve Bizans'daki mimari yapılarda tuğlanın ana malzeme olarak, işlevsellik yönüyle kullanıldığı görülmektedir. Tuğlanın estetik yönünü ise Babil Kulesi'nin ve Darius Sarayı'nın duvarlarında görülen sırlı tuğlalar göstermektedir. Anadolu'da Selçuklu ve Osmanlı dönemi yapılarında kullanılan tuğlaların ise dekoratif olarak kullanıldığı bilinmektedir. Çanakkale'nin Eceabat ilçesinin eski adı olan ve tuğlalara adını veren“Maydos tuğlaları”da dikdörtgen şekillerde, farklı ölçü ve ağırlıklarda tespit edilip fotoğraflandırılmıştır. 760 adet tuğla fotoğrafı çekilmiş ve her tuğla 1'den 760'a kadar numaralandırılmıştır. Numaralanan tuğla ölçüleri tablo şeklinde sunulmuştur. Çekilen fotoğraflarda da görüldüğü gibi Maydos tuğlaları sırsız yüzeyler olup her tuğlanın üzerinde farklı isim ve şekil bulunmaktadır. Maydos tuğlalarının genellikle yapıyı oluşturan ana malzeme ya da yardımcı malzeme olarak kullanıldığı düşünülmektedir. Artistik tuğla çalışmalarından da tuğlanın sanatsal yönü görülmekte ve günümüzde birçok sanatçı ifadesini aktarmak için tercih etmektedir. Kişisel tuğla tasarımlarında; tuğla renk ve dokuları kullanılarak genellikle dikdörtgen ve geometrik hatlarla çizimler yapılmıştır. Tuğla birimler ve tasarımlar üzerinden yaşam, ölüm, döngü konuları irdelenmiştir. Solidworks 3B çizim programı kullanılarak tasarlanan formlar, Solidworks 3B programının Photoview özelliği kullanılarak fotoğraflanfırılmıştır.
Özet (Çeviri)
The pre-development of the bricks in the group of coarse ceramics It was formed by the beginning of the construction of mudbrick in 8.000 years. The adobe, which is not resistant to nature conditions and water, gained strength after being exposed to fire and it provided the discovery of brick. Brick production is similar in almost every region and bricks are seen with rectangular shapes. The use of bricks from past to present; the main material forming the architectural structure, auxiliary material, decorative element and aesthetic sense is seen. Çatalhöyük, Sakkara Pyramid, settlements in Indus Valley Civilization Great Wall of China, Roman and Byzantine are used as the main material brick in architectural structures. The aesthetic aspect of the bricks shows glazed bricks seen on the walls of the Tower of Babel and the Palace of Darius. It is known that the bricks used in the Seljuk and Ottoman periods in Anatolia were used as decorative. Madytos is the old name of Eceabat. Madytos bricks in rectangular shapes, different sizes and weights were determined and photographed. 760 bricks were photographed and each brick was numbered from 1 to 760. Numbered brick sizes are presented in table form. As seen in the photos taken Madytos bricks are unglazed surfaces and on each brick there are different names and shapes. Madytos bricks are generally thought to be used as the main material or auxiliary material forming the structure. The artistic aspect of the brick is seen in the works of artistic bricks and many artists today prefer to express their expressions. In personal brick designs; usually rectangular and geometric lines with were made drawings. Brick colors and textures have been used. Design subjects life, death and is cycle. Forms designed using the SolidWorks 3D drawing program were photographed using the Photoview feature of the Solidworks 3D program.