Fen bilgisi öğretmen adaylarının obeziteye karşı tutumlarının incelenmesi
A study on examining science teacher candidates attitudes towards obesity
  1. Tez No: 564641
  2. Yazar: ZEYNEB ÜNLÜ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ ALAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Eğitim ve Öğretim, Nutrition and Dietetics, Education and Training
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Fen ve Matematik Alanları Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Biyoloji Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Obezite, tüm dünyada, her geçen gün önemini daha da artıran bir problemdir. Sağlık ile ilgili yönü kadar, sosyal ve ekonomik açıdan da önemli bir yer tutar. Birey, aile, okul, sağlık ekibi ve devlet işbirliği ile bu problemin azaltılıp, zamanla önlenebilir. Obezite gibi pek çok toplumsal olayın anlaşılması ve önlenmesinde, öğretmen adaylarının o konu hakkındaki görüşlerinin araştırılması, önemli bir yer tutar. Bu sayede, hem bu kişilerin konu hakkındaki ilgi ve bilgi seviyeleri anlaşılır, hem de hatalı ve eksik yönlerinin eğitilmesi sağlanır. Eğitilmiş öğretmen adayları, uzun dönemde, öğrenciler ve toplum için rehberlik yapacaklardır. Bu çalışmada, Aksaray Üniversitesi Eğitim Fakültesi Fen Bilgisi Eğitimi Anabilim Dalında okuyan öğretmen adaylarının obezite hakkındaki tutumları,“beşli Likert tipi obezite tutum ölçeği”vasıtasıyla araştırılmıştır. 122 adet Fen Bilgisi öğretmen adayının 93 tanesi kadın, 29 tanesi erkekti. Bu adaylardan toplanan veriler, SPSS programı ile analiz edilmiştir. Uygulanan tutum ölçeğinde yer alan maddelerin (sorular) geçerlilik ve güvenirliği tekrar hesaplanmış, Cronbach's Alpha değeri 0,914 olarak hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
Obesity is a problem that increases its importance day by day all over the world. It has an important place in terms of health as well as socially and economically. With individual, family, school, health team and government cooperation, this problem can be reduced and prevented over time. In the understanding and prevention of many social events such as obesity, it is important to investigate prospective teachers' views on that subject. In this way, both their level of interest and knowledge on the subject can be understood, as well as wrong and incomplete aspects of education is provided. Trained trainees will provide guidance for students and the community in the long run. In this study, pre-service teachers' attitudes toward obesity in Aksaray University Faculty of Education Science Education Department were investigated by using“five-point Likert-type obesity attitude scale”. Of the 122 science teacher candidates, 93 were women and 29 were men. Data collected from these candidates were analyzed with SPSS program. The validity and reliability of the items (questions) in the attitude scale were re-calculated and Cronbach's Alpha value was calculated as 0.914.