Algılanan örgütsel desteğin, çalışanların örgütsel bağlılığı ve iş tatmini üzerindeki etkisi: Türkiye'de ana-akım medya çalışanları üzerinde uygulama
The effect of perceived organizational support on organizational commitment and job satisfaction: A study on the employees of the mainstream media outlets in Turkey
- Tez No: 564661
- Danışmanlar: PROF. DR. SEMRA GÜNEY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Çalışanların örgütlerine duydukları bağlılık ve işlerine karşı duydukları iş tatmini bir örgütün başarısının, devamlılığının ve piyasa koşullarında var olmaya devam edebilmesinin önemli unsurlarıdır. Bu çalışmada, Türkiye'de ana akım medya sektöründe çalışan personelin algıladıkları örgütsel desteğin, örgütlerine olan bağlılıklarına ve iş tatminlerine olan etkisi incelenmiştir. Bu ilişkide örgütsel bağlılığın üç ana kategorisi; duygusal bağlılık, devamlılık bağlılığı ve normatif bağlılık ayrı ayrı ele alınmıştır. Çalışmada aynı zamanda iş tatmininin örgütsel bağlılığa ya da örgütsel bağlılığın iş tatminine bir etkisinin olup olmadığı da araştırılmıştır. Yaş, cinsiyet, kurumsa geçirilen süre ve öğrenim durumu gibi demografik verilerin de çalışmanın değişkenleri olan algılanan örgütsel destek, iş tatmini ve örgütsel bağlılığa olan etkisi incelenmiştir. Çalışmada literatür ile uyumlu sonuçlara ulaşılmış, algılanan örgütsel desteğin, çalışanların iş tatminine ve örgütsel bağlılıklarına olan etkisinin olumlu olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Employees' commitment to their organizations and their job satisfaction are essential for organization's sustainability, success and could be considered as a precondition for their continued existence in their industries. This study investigates the effect of perceived organizational support on organizational commitment and job satisfaction. Three sub dimensions of organizational commitment; emotional commitment, continuance commitment and normative commitment were further examined throughout the study. The study also looked at the interaction between the two variables organizational commitment and job satisfaction in order to understand the causality between these two variables. The relationship among the variables, perceived organizational support, organizational commitment and job satisfaction in regard to the demographic factors such as age, gender, education level and the number of years employed in the organization was investigated in this study. The study proved to provide many parallel results to the existing literature and was found that the perceived organizational support had positive effects on the levels of organizational commitment and job satisfaction.