Ergenlerde bağlanma stilleri ve aile aidiyetinin çeşitli değişkenlere göre incelenmesi
Investigation of attechmet styles and family sense of belongingt to various variables among adolescent
  1. Tez No: 564684
  2. Yazar: DURMUŞ ALİ İLİK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NUR FEYZAL KESEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyal Hizmetler, Social Services
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 144
Özet
Bu çalışmada, bağlanma, bağlanma stilleri ve aile aidiyeti kavramlarının kuramsal çerçevede tanımı yapılıp, çeşitli bağlanma stilleri çerçevesinde yaş, cinsiyet, çevre gibi değişken unsurların bağlanmaya ve aile aidiyetine ne şekilde etki ettikleri saptandıktan sonra, aile tanımından yola çıkılarak bir aileye ait olmanın veya buna duyulan ihtiyacın önemi ortaya konulacaktır. Bu çerçevede, Kahramanmaraş İli Elbistan ilçesinde Lise düzeyinde eğitim gören kişilere yapılacak anket ile öğrencilerin aile aidiyeti ve bağlanma duygularının, kişinin hayatına ne şekilde etki ettiği tespit edilmeye çalışılacaktır. Bağlanma ve aile aidiyeti kavramları temelde birbirini tamamlayan iki unsur olarak düşünülmekte olup; bağlanma stillerinin aile aidiyeti duygusu üzerine etkisinin araştırılması, araştırmanın temel amacını oluşturmaktadır. Öte yandan, yaş, cinsiyet, aile şekilleri ve sosyal çevre gibi unsurların da kişilerin hayatında aile aidiyeti ve bağlanma stilleri ile ilgili ne tür farklılıklar ve olumsuzluklar oluşturduğunu ortaya koymak yapılan bu çalışma açısından son derece önemlidir.
Özet (Çeviri)
In this study, first of all, the concepts of attachment, attachment styles and family belonging are defined as to the theoretical framework. Secondly, a definitive analysis is performed to determine the effects of many variables such as age, gender, environment in the context of various attachment styles on the attachment and family belonging. Finally, the importance of being attracted to a family or the need of that is emphasized based on a family definition. In this context, it will be tried to determine the effects of family belonging and attachment emotions on the life of the people by the survey to be done to the high school students in Elbistan district of Kahramanmaraş province. The concepts of attachment and family belonging are considered as two complementary elements; the main purpose of this study is to investigate the effect of attachment styles on family belonging. On the other hand, it is very important to find out what kind of differences and negativities about the elements such as age, gender, family shapes and social environment are related to family belonging and attachment styles.