Metropia Filminin tüketim kültürü bağlamında incelenmesi
Analysis of Metropia Film in the context of consumer culture
  1. Tez No: 564692
  2. Yazar: BUĞRA BURAK BEŞLER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MİNE DEMİRTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Reklamcılık, İletişim Bilimleri, İşletme, Advertising, Communication Sciences, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Medya ve İletişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Kültür, bir nesilden başka bir nesle geçen yazılı olmayan kural ve yasalar olarak ifade edilebilir. Kültürü oluşturan unsurlar arasında dil, normlar, inançlar, semboller, değerler ve bilişsel unsurlar yer almaktadır. Kültür sabit kalmayıp sürekli olarak gelişen, evrilen ve kümültaf bir süreçtir. Tüketim ise bir bireyin istek ve gereksinimlerini karşılaması amacı ile bir mal ya da hizmetin satın alınması şeklinde ifade edilmektedir. Günümüzde teknolojik gelişmeler ve Neo-liberalizmin etkisi ile kültürün kapsamı da tüketim anlayışı bağlamında değişkenlik göstermektedir. Tüketim kültürünün özellikleri şu şekilde sıralanabilir: tüketim içinde kapitalin metalaşması, insanların statülerini göstermek için metalar aracılığı ile tüketimin savunucuları haline gelmesi ve tüketim neticesinde oluşan hazlara yoğunlaşılması. Baudrillard, tüketim kültürüne bir illüzyon şeklinde yaklaşarak kapitalist sistem içerisindeki çarkların sürdürülebilmesi için bu tür bir kültürün varlığına gereksinim duyulduğunu ifade etmektedir. Bu toplumda insanlar nesnelerin gerçek işlevlerinden ziyade göstergelerine, yani nesnelerin insanlara ifade ettiği sembollerine odaklanılmaktadır. Metropia filminde ise insanların Dangst isimli şampuanla insanların zihinlerinin kontrolünü eline alan ve kendi çıkarları doğrultusunda yönlendiren Trexx Grup'un yarattığı distopik dünya yansıtılmaktadır.
Özet (Çeviri)
Culture can be defined as accumulated and non-written rules and laws that pass from on generation to another. The elements creating culture are language, norms, beliefs, symbols, values and cognitive factors. Culture is an evolving and cumulative process. Consumption is defined as buying a product or service in order to meet a request or need of an individual. Nowadays, effects of technological developments and neo-liberalism has transformed the content of culture in terms of consumption. Features of consumer culture can be explained in three titles: commodification of capital within the consumption, people's using commodities in order to display their status and focus over pleasure as a consequence of consumption. According to Badurillard, the consumer culture is an illusion that assists to continuation of capitalism and such a culture is needed for the development of capitalism. In such a culture, what is focus isn't the actual functions of the goods but instead the indexes, or the symbols that they carry. In the movie called Metropia the dystopic World involving control over individuals' minds through shampoo called Dangst and directing people for their own purposes is displayed.