Avrupa İnsan Hakları Mahkemesinin kararları doğrultusunda Türkiye'de sivil toplum eylemleri
Civil acts in Turkey with the decisions of the Court of Human Rights
- Tez No: 564694
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖMÜR AYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Law, Public Administration, Political Science
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu tezde sivil toplum eylemleri Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin kararları doğrultusunda incelenmiştir. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesinin kararlarından dersler çıkarılmıştır. İlk olarak sivil toplum kavramının ne olduğu açıklanmıştır. Daha sonra sivil toplum kavramının tarihsel gelişimi anlatılmıştır. Sivil toplum kavramı iyice anlaşıldıktan sonra sivil toplum eylemi ile yakın anlama gelen sivil itaatsizlik kavramı açıklanmaya çalışılmıştır. Küreselleşmenin etkileri ile sivil toplum eylemi kavramının nasıl bir değişime uğradığına dikkat çekilmiştir. Yargıtay'ın kararlarının Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi içtihatlarına uygunluğu tartışılmıştır. 2010 yılında Anayasa Mahkemesine bireysel başvuru hakkı getirilmesi ile Anayasa Mahkemesinin sivil toplum eylemi ile ilgili önüne gelen başvurularda hangi kriterlere göre değerlendirme yaptığı tespit edilmeye çalışılmıştır. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin Türkiye hakkında vermiş olduğu ihlal kararları üzerinde durulmuş ve ülkemiz açısından sorunların neler olduğu tespit edilmeye çalışılmıştır
Özet (Çeviri)
In this thesis, civil society actions were examined in line with the decisions of the European Court of Human Rights. Lessons were drawn from the decisions of the European Court of Human Rights. First, the concept of civil society is explained. Then, the historical development of the concept of civil society is explained. After a thorough understanding of civil society, we tried to explain the civil disobedience which is close to the action of civil society It was noted that the effects of globalization and the concept of civil society action have undergone a change. The Supreme Court tried to determine how the approach to meeting and demonstration right was. The suitability of the decisions of the Supreme Court of Appeals to the case law of the European Court of Human Rights was discussed. In 2010, it was tried to determine which criteria the Constitutional Court evaluated in relation to civil society action by bringing individual application to the Constitutional Court. The European Court of Human Rights has focused on the violation of the decisions given about Turkey and has tried to determine what the problem is in terms of our country.