Çalışan memnuniyeti ve sosyal yaşam örüntülerinin iş verimi üzerindeki etkisi: Kardemir A.Ş. örneği
The impact of employee satisfaction and social life patterns on job efficiency: Kardemir Co. example
- Tez No: 564701
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SİNAN YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, İşletme, Sociology, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Sanayi sosyolojisi kavramları üzerinde yapılan literatür araştırması ile öncelikle örgütlerdeki sosyal süreçler, çalışan memnuniyeti ve memnuniyete etki eden faktörler ve bireyin gereksinimi ile ilgili kuramlar incelenmiştir. Tarihsel süreç içerisinde değerlendirilen bilimsel yönetim, fordizm, postfordizm ile vasıfsızlaştırma, yabancılaştırma, burjuvalaşma, yoksulluk kültürü gibi sosyoloji kuramları kapsamında Türkiye'nin ilk demir-çelik sanayi tesisi Kardemir A.Ş. de çalışan işçilerin iş memnuniyetlerinin sosyal yaşantıları ve iş verimi üzerindeki etkilerinin araştırılması tez konusu olarak değerlendirilmiştir. Tezin uygulamalı araştırma bölümünde Kardemir A.Ş. de 2013, 2014 ve 2015 yıllarında yapılan çalışan memnuniyet anket verileri değerlendirilerek vaka analizi örnekleriyle hipotezler irdelenmiştir. İncelemeye destek olması amacıyla Kardemir A.Ş.' nin yönetsel faaliyetlerinin sosyal uygulamaları da ayrıca yansıtılmaya çalışılmıştır. Bu kapsamda; çalışan memnuniyet anketi verileri ile yönetim faaliyetlerinin çalışanlar üzerindeki bütünleşme ve özümseme süreçlerine etkisi başka bir tezin konusuna bulgu olarak da değerlendirilebilir. Yönetimin liderliği çerçevesinde geliştirilen çalışanların performans değerlendirilmesi süreçlerinin de muhalefet, rekabet ve çatışma olgularını doğurduğu söylenebilir. Sanayi örgütlerinin fonksiyonlarında temel ihtiyaç alanlarındaki güvenlik, enerji, hareketlilik, sağlık v.b. ihtiyaçların karşılanma düzeyinin verimliliği olumlu yönde etkilediği, yönetimin çalışan performansını olumlu yönde etkilemediği durumlarda ise liderliğin burjuvalaşması ciddi bir bulgu olarak görülmelidir. İş sağlığı ve güvenliği faaliyetlerinin bütünleşme, benzeşme ve uyum süreçlerini güçlü yönde etkilediği, sürdürülebilir verimli çalışmanın olması için de kurumsal kimlik kazandıracak tanıma – takdir, kariyer, motivasyon konularında çalışanların katılımı önemsenmelidir. Tüm iletişim kanallarının sağlıklı yürütülmesi çalışanın saygınlığını, örgütsel davranış biçimlerini ve motivasyonu pozitif yönde etkilemektedir. Örgüt kültürüne uygun davranış sergilenememesinin sonucunda motivasyon düşmesi ve sosyal yapıların sağlıklı olarak kendini gerçekleştirememesi durumu karşımıza çıkmaktadır.
Özet (Çeviri)
With the literature research on the concepts of industrial sociology, firstly the social processes in the organizations, the factors affecting employee satisfaction and satisfaction and the theories of the individual's needs are examined. Reviewed scientific management in the historical process, fordism, unskilled with postfordism, alienation, bourgeois on the scope of sociological theories such as poverty culture of Turkey's first iron and steel industrial plant Kardemir The aim of this study is to investigate the effects of job satisfaction of workers on social life and job yield. In the applied research section of the thesis, Kardemir Inc. in 2013, 2014 and 2015, employee satisfaction survey data were evaluated and case analysis examples were hypothesized. In order to support the review, the social practices of the administrative activities of Kardemir inc. In this context; The impact of employee satisfaction survey data and management activities on the integration and assimilation processes on employees can be considered as a finding for the subject of another thesis. It can be said that the performance evaluation processes of the employees developed within the leadership of management lead to the phenomena of opposition, competition and conflict.Security, energy, mobility, health etc. in the basic needs of industrial organizations. If the level of meeting the needs positively affects productivity and management does not affect employee performance positively, the bourgeoisie of leadership should be seen as a serious finding. Employees' participation in recognition - appreciation, career and motivation issues should be considered in order to ensure a sustainable productive work in which occupational health and safety activities strongly affect integration, similarity and adaptation processes. The healthy conduct of all communication channels positively affects employee dignity, organizational behavior and motivation. As a result of inability to exhibit appropriate behaviors in organizational culture, motivation decreases and social structures fail to realize themselves in a healthy way.