Gerçekçi matematik eğitimine dayalı öğretimin 4. sınıf öğrencileri üzerindeki etkileri
Effects of realistic mathematics educations based instruction on 4th grade students
- Tez No: 564727
- Danışmanlar: PROF. DR. CUMALİ ÖKSÜZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 187
Özet
Bu araştırma ile Gerçekçi Matematik Eğitimine dayalı öğretimin“Ölçme”öğrenme alanında bulunan“Zamanı Ölçme, Alan ve Uzunluk Ölçme”alt öğrenme alanlarının öğretiminde ilkokul 4. sınıf öğrencilerinin matematik başarısı, bilgilerinin kalıcılığı, matematiğe yönelik tutumu ve matematiğe yönelik motivasyonlarına etkisi araştırılmak amaçlanmıştır. Deneysel desenlerden yarı deneysel desen olarak modellenen bu çalışmanın araştırma grubunu, 2016-2017 yılının bahar döneminde Aydın ili Çine ilçesinde yer alan bir devlet okulunun 4. sınıfında öğrenim görmekte olan toplam 30 öğrenci oluşturmaktadır. Araştırmanın işlem grupları seçkisiz olmayan yöntemle belirlenmiş, 15 öğrenci mevcutlu bir sınıf deney grubunu, 15 öğrenci mevcudu bulunan diğer bir sınıf ise kontrol grubunu oluşturmuştur. Çalışmanın yürütüldüğü 4 hafta boyunca deney grubunda öğretim Gerçekçi Matematik Eğitimine dayalı öğretim ilkeleri doğrultusunda geliştirilen etkinlikler ile araştırmacı tarafından, kontrol grubunda öğretim ise mevcut programa göre sınıf öğretmeni tarafından gerçekleştirilmiştir. Araştırmada veriler, araştırmacı tarafından geçerlik ve güvenirlik analizine tabi tutularak geliştirilen“Matematik Başarı Testi”, Baykul (1990) tarafından geliştirilen“Matematik Tutum Ölçeği”ve Ersoy ve Öksüz (2015) tarafından geliştirilen“İlkokul Matematik Motivasyon Ölçeği”ile toplanmıştır. Araştırmada kullanılan başarı testi, tutum ve motivasyon ölçeği işlem gruplarına ön test-son test ve kalıcılık testi şeklinde uygulanarak toplanan veriler SPSS 20.0 programına girilmiş ve verilerin analizinde İlişkisiz (Bağımsız) Örneklemler için t Testi, Tekrarlı Ölçümler İçin Tek Faktörlü Varyans Analizi (ANOVA) ve Tekrarlı Ölçümler İçin Tek Faktörlü Kovaryans Analizi (ANCOVA) kullanılmıştır. Araştırmanın bulgularına göre,“Zamanı Ölçme, Alan ve Uzunluk Ölçme”konularının öğretiminde Gerçekçi Matematik Eğitime dayalı öğretimin öğrencilerin akademik başarılarını arttırmada, bilgilerin kalıcılığını sağlamada ve matematiğe yönelik olumlu tutum geliştirmede etkili olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Gerçekçi Matematik Eğitime dayalı öğretimin öğrencilerin matematiğe yönelik motivasyonlarını artırmada ise istatistiksel olarak anlamlı bir etkiye sahip olmadığı ortaya konulmuştur. ANAHTAR SÖZCÜKLER: Gerçekçi Matematik Eğitimi, Başarı, Kalıcılık, Tutum, Motivasyon
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to research the effect of realistic mathematics education based instruction on mathematics achievement, knowledge of retention, attitude towards mathematics and motivation towards mathematics of 4th grade students in the process of the instruction of sub-learning domain of“Measuring the time, areas and length”which are under the learning domain of“Measurement”. The study is designed with quasi-experimental design. Study group is composed of 30 students studying at the 4th grade in a state school in Aydın, Çine in 2016-2017 academic year spring term. Operational groups of the study were identified randomly and two classes, in one of which 15 students were included in experiment group and in one another 15 students were included in control group. For the experiment group activities developed throguh Realistic Mathematics Education based instruction principles were given by the researcher. In the control group, normal instruction process was conducted by the class teacher in four weeks. Data were collected by“Mathematics Achievement Test”developed and analyzed in terms of reliability and validity by the researcher,“Mathematics Attitude Scale”developed by Baykul (1990) and“Primary School Mathematics Motivation Scale”by Ersoy and Öksüz (2015). Achievement test, attitude and motivation scales were applied as pre-test and post-test and permanence tests. Data were analyzed by SPSS 20.0. In the analyses independent samples t-test, One Way ANOVA for repeated measures and One Way ANCOVA for repeated measures were used. According to the results of the study, it is found that the instruction based on Realistic Mathematics Education has positive effects on raising students' achievement, improving knowledge of retention and development of positive attitude towards mathematics in the instruction of the topics of“Measuring the time, area and length”. On the other hand, it is found that instruction based on realistic mathematics education shows statistically no significant effect on raising students' motivation towards mathematics. KEY WORDS: Realistic Mathematics Education, Achievement, Retention, Attitude, Motivation