Ünlü şarkiyatçı V.V. Barthold'un çalışmalarının Türk tarihindeki yeri ve önemi
The role and importance of V.V. Barthold's studies in Turkish history
  1. Tez No: 564739
  2. Yazar: SİBEL DEMİRKOL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLNAR KARA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bitlis Eren Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Genel Türk Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
Rusya'nın önde gelen şarkiyatçılarından Vasiliy Vladimiroviç Barthold, araştırmaları ve eserleriyle Orta Asya ve Türk tarihi alanında büyük bir iz bırakmıştır. Kafkasya, İran, Moğol, İslam tarihi gibi alanlarda önemli çalışmalar bırakan ünlü tarihçinin asıl uzmanlık alanlarını ise Türk halkları, Orta Asya ve Türkistan Tarihi oluşturmaktadır. Bu yönü ile Türk tarihine çok büyük katkılar sağlayan Barthold'un Türk tarihi üzerindeki çalışmalarından pek çoğu başta Türkçe olmak üzere farklı dillere çevrilmiştir. Çalışmamızın amacı, ünlü Rus bilim adamı Vasiliy Vladimiroviç Barthold'un çalışmalarının Türk tarihindeki yeri ve önemini ortaya koymak ve bu bağlamda araştırmacının çalışmalarını ve eserlerini değerlendirmektir. Çalışma nitel araştırma yöntemiyle hazırlanmıştır. Çalışmanın kapsamını, Barthold'un eserleri oluşturmaktadır. Çalışmanın sonucunda Barthold'un Türk tarihi, Türklerin Müslüman olma süreci, İslamiyetten sonraki Türk Dünyası, Orta Asya coğrafyası ve tarihi konularında günümüzün tarih anlayışlarına ve tarihçilerine etki eden pek çok inceleme ve araştırma yaptığı ve bu yönüyle araştırmacının Türk tarih bilimi alanında oldukça önemli bir yere sahip olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Vasiliy Vladimirovich Barthold, a leading figure of Russian orientalists; with his researches and works, has left a great mark on Central Asian and Islamic history. The main fields of expertise of the famous historian who deals with issues such as the Caucasus countries, Iran, Mongolian and Arab countries are the Islamic history, the Turkic peoples, Central Asia and Turkistan. The studies of Barthold, which contributed greatly to Turkish history with this aspect, have been translated into different languages, primarily Turkish. The aim of this study is to reveal the place and importance of the works of the famous Russian historian Vasiliy Vladimirovich Barthold in Turkish history and to evaluate the studies and works of the researcher in this context. The study was prepared by qualitative research method. The scope of the study consists of the works of Barthold. As a result of the study, it has been found that Barthold carried out many researches on Turkish history, the converting process of Turkish to Islam, the Turkic World after Islam, the geography and history of Central Asia which affect modern history understanding and historians. Thus, it has been found that Barthold has a significant place in Turkish History discipline