İstanbul Topkapı Sarayı Müzesi Kütüphanesinde bulunan mağribi el yazması Kur'an-ı kerimlerin tezhip sanatı bakımından incelenmesi
Examining the moorish-style Qur'an found in the Library of the Topkapi Palace Museum in İstanbul interms of illimunation art
- Tez No: 564750
- Danışmanlar: PROF. DR. BİLAL SEZER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: El Sanatları, Sanat Tarihi, Crafts, Art History
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uşak Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Geleneksel Türk El Sanatları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 147
Özet
Topkapı Sarayı Müzesi Kütüphanesinde bulunan ve Mağribi hatla yazılmış Kur'an-ı Kerim'ler arasından en güzel örneklerinin seçilerek tezhip sanatı yönünden incelemesi yapılmıştır. Seçilen Kur'an-ı Kerimler Selçuklu dönemlerine ait olup, dönem özelliklerinin aktarılması açısından müstesna bir yere ve özelliğe sahiptir. Üç bölümden oluşan tezin birinci bölümünde, Türk tezhip sanatının tanımı, tarihi gelişimi, tezhip sanatında kullanılan motifler ve yazma eserlerde tezhipli kısımlar hakkında genel bilgilere yer verilmiştir. İkinci bölümde hat sanatına dair bilgilere yer verilmiştir. İncelenen Kur'an-ı Kerimlerin Mağribi hat ile yazılmış olmasından ötürü mağribi hat ile ilgili bilgilere de yer verilmiştir. Üçüncü bölümde ise Topkapı Sarayı Müzesi Kütüphanesinde bulunan E.H.220, R.27. R.33, R.43, R.53 envanter numaralı Kur'an-ı Kerimlerin tahlilleri yer almaktadır. İncelenen bu Kur'an-ı Kerimler desen, motif, renk ve cilt özellikleri bakımından ele alınmıştır. Kendi dönemini kapsayan Selçuklu tezhibi ile de kıyaslanmıştır.
Özet (Çeviri)
In the Topkapı Palace Museum Library, the most beautiful examples of the Koran, written in the line of the Moorish, were selected and examined in terms of illumination art. The chosen Koran belongs to the Seljuk period and has an exceptional place and feature in terms of the transfer of the characteristics of the period. In the first part of the thesis consists of three parts,there are the definition of Turkish illumination art, historical development, motifs used in illumination art and writing works, general information about illumination parts. The second part contains information about the art of the line. Since the Qur'an is written in the Moorish line, the information about the Moorish line is also included. In the third part of the thesis, there analysis of E.H.220, R.27. R.33, R.43, R and 53 numbered Qur'an-I Karim. This Qur'an is examined in terms of patterns, motifs, color and skin properties. It is also compared with the Seljuk illumination covering its period.